Kontrole ZUS po pandemii. Jak wygląda wizyta urzędnika?

2023-02-08 10:42
tabletki, termometr, choroba, wirus
Autor: stevepb / Pixabay.com

Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS ma na celu weryfikację prawidłowości wykorzystywania przyznanego chorobowego. Kiedy może ją samodzielnie przeprowadzić pracodawca, a kiedy ZUS? Jak wygląda taka wizyta urzędnika?

Czy ZUS przeprowadza kontrolę na zwolnieniu chorobowym?

Od 1 stycznia 2022 roku ZUS zyskał uprawnienia do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego. W pierwszym kwartale roku 2022 przeprowadzono już ponad sto tysięcy kontroli, których efektem było cofnięcie lub obniżenie świadczeń o łącznej wartości 42,6 milionów złotych. Kontroli może podlegać każde zwolnienie lekarskie, bez względu na ustalony przez lekarza okres czasu (choć największą uwagę urzędu zwracają najdłuższe terminy zwolnień).

Na czym polega kontrola L4 przez ZUS?

Jednym z obowiązków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Jak ZUS przeprowadza kontrolę chorobowego? Wyróżnia się dwie metody inspekcji urzędu: wyjazdowo lub z dokumentów.

Tego lepiej nie robić na zwolnieniu lekarskim

Głównym zadaniem tzw. L4 jest powrót do sił i zdrowia. Regeneracja nie musi oznaczać leżenia w łóżku (to nieraz jest wręcz niewskazane), jednak nie wolno podejmować aktywności, która może doprowadzić do pogorszenia się naszego stanu zdrowia. Podobnie, nie wolno robić nic, co mogłoby sugerować, że... jesteśmy sprawni i nie powinniśmy przebywać na zasiłku chorobowym. Przede wszystkim nie wolno podejmować się pracy zarobkowej - podaje portal Nowości Dziennik Toruński.

Kontrola ZUS w weekend

Przepisy regulujące kwestie kontroli L4 przez ZUS nie wykluczają możliwości przeprowadzenia inspekcji także w weekend. Kontrola ZUS w sobotę czy niedzielę teoretycznie może mieć miejsce. W praktyce nie dochodzi jednak do takich sytuacji. Uzasadnione jest to faktem, że pracownicy zatrudnieni w ZUS wykonują swoje obowiązki tylko od poniedziałku do piątku. 

Jak podaje Bezprawnik, uprawnienie do przeprowadzenia kontroli ma przede wszystkim ZUS i zakład pracy. Każdy pracodawca ma prawo do przeprowadzenia kontroli, jeśli z własnych środków wypłaca wynagrodzenie za czas choroby. Kontrola pracownika na L4 dokonana samodzielnie przez pracodawcę jest możliwa, gdy zatrudnia on więcej niż 20 osób i wypłaca pracownikom zasiłki chorobowe, opiekuńcze czy rehabilitacyjne.