"Lex Czarnek": Nowelizacja ustawy uchwalona przez Sejm

2022-01-13 19:18
Przemysław Czarnek
Autor: SUPER EXPRESS Szkolna toaleta postrachem polskiej prawicy. Minister Czarnek grzmi: To szaleństwo neomarksizmu

"Lex Czarnek" już po sejmowych pracach. Posłowie uchwalili nowelizację ustawy Prawo oświatowe - wzmacniającą rolę kuratora oświaty. Projekt wzbudzał wielkie emocje - krytykowała go opozycja, protestowali uczniowie i rodzice. Dzisiejsze głosowanie, zgodnie z sejmową arytmetyką, okazało się już jednak tylko formalnością.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 227 posłów, 214 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej Sejm nie przyjął wniosku KO, KP-PSL i Lewicy o odrzucenie nowelizacji.

Co oznacza "lex Czarnek"? W związku z przyjęciem uchwały rola kuratorów oświaty zostanie wzmocniona, osłabiona pozycja dyrektorów szkół, zmienione zostaną zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówi, że to sposób na odpolitycznienie szkół. Opozycja odpowiada, że jest dokładnie odwrotnie i będzie apelować do prezydenta, by nie podpisywał nowelizacji.

- Dziękuję Państwu Posłom za uchwalenie ustawy i wzmocnienie prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnym światopoglądem, odpolitycznienie szkoły i ochronę dzieci przed demoralizacją. Bardzo ważna decyzja - napisał Przemysław Czarnek na Twitterze.