"Lex TVN" przegłosowane. Ustawa czeka na podpis prezydenta
Sejm przyjął "lex TVN" w ekspresowym tempie. Ustawa medialna nieoczekiwanie wróciła w piątek 17.12. pod obrady izby niższej. Posłowie odrzucili weto Senatu, a dalszy los nowego prawa zależy od decyzji prezydenta.
Ustawa "lex TVN" przegłosowana w Sejmie. Za odrzuceniem uchwały Senatu było 229 posłów, 212 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi w ręce prezydenta Andrzeja Dudy, a on ma trzy możliwości: może podpisać ustawę, zawetować, albo odesłać do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent już zapowiedział, że zamierza dokładnie przeanalizować dokument przed podjęciem decyzji.
Czytaj także: Urząd Regulacji Energetyki ogłosił nowe stawki. Będą duże podwyżki cen gazu i prądu
Co oznacza "lex TVN"?
Projekt "lex TVN" dotyczy przyznawania koncesji mediom należącym do zagranicznego kapitału: wprowadza zasadę, że w Polsce mogą nadawać tylko takie media, w których udział zagranicznego kapitału nie przekracza 49 procent, chyba że nadawca ma siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W opinii ekspertów zmiany w prawie spowodują, że stacja TVN straci koncesję na nadawanie - chyba, że zostanie sprzedana przez obecnego właściciela, czyli amerykański koncern Discovery.