Likwidacja prac domowych. Polacy są przeciwko?

2024-01-30 14:50
Praca
Autor: pixabay.com Praca

Ponad połowa ankietowanych uważa, że likwidacja prac domowych nie jest dobrym pomysłem. Za zmianą opowiedziało się 43 proc. badanych - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzone na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Prace domowe i średnia ocen w szkołach publicznych. Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji został skierowany do konsultacji i uzgodnień. Co na to Polacy? 

IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytał Polaków, czy to dobry pomysł. 20,3 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jest to zdecydowanie dobre rozwiązanie, a 22,7 proc. określiło je jako raczej dobre. W sumie 43 proc. badanych pozytywnie wyraziło się o tych zmianach.

"Są to głównie osoby mające 18–29 lat, czyli częściowo ci, którzy chodzili już do zreformowanej szkoły. Zmianę popierają także mieszkańcy dużych i średnich miast oraz osoby mające dwoje dzieci. Rodzice wielodzietni do likwidacji prac domowych podchodzą już z mniejszym entuzjazmem. Nowe rozwiązania popiera 60 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 27 proc. wyborców Lewicy i 43 proc. wyborców Trzeciej Drogi"

- pisze "Rzeczpospolita".

33,4 proc. Polaków na pytanie czy proponowane zmiany dotyczące prac domowych to dobry pomysł odpowiedziało "zdecydowanie nie". 17,5 proc. badanych wybrało odpowiedź "raczej nie". Łącznie 50,9 proc. ankietowanych negatywnie oceniła proponowane zmiany.

Celem zmian jest odciążenie dzieci i młodzieży z obowiązków szkolnych realizowanych po zakończeniu zajęć szkolnych, co – zgodnie z wnioskami płynącymi z badań naukowych – przełoży się na dobrostan uczniów, będzie też sprzyjać wyrównywaniu szans. W opinii ekspertów i naukowców, jakość i częstotliwość odrabiania prac domowych przez uczniów szkół podstawowych w dużym stopniu uwarunkowana jest możliwościami rodziców. Dzieci rodziców słabiej wykształconych i o mniejszych kompetencjach mają mniejsze szanse na osiąganie dobrych wyników w tym zakresie - podaje gov.pl