M. Sawicki: Niech Tusk nie zajmuje się sprzątaniem, tylko dyskusją o gospodarce

2022-10-12 11:26
Sawicki w Sednie Sprawy
Autor: Radio Plus

Niech Donald Tusk nie zajmuje się sprzątaniem, od tego są sprzątaczki, mówi Marek Sawicki. Polityk PSL pytany o plany szefa Platformy dotyczące rozliczania rządów Prawa i Sprawiedliwości, twierdzi, że ważniejsza jest dyskusja o programie gospodarczym. Dlaczego Sawicki zarzuca ludziom Zbigniewa Ziobry spekulacje gruntami, jak ocenia propozycje rządu dotyczące cen energii elektrycznej?

Jacek Prusinowski, prowadzący program Sedno Sprawy, pytał swojego gościa m.in. o pomysł rządu - maksymalne ceny prądu dla samorządu i dla przedsiębiorców.

- Czekam na te rozwiązania w Sejmie. Mówiłem, że w październiku na pewno będzie kolejna ustawa - dopłaty do dopłat. Mamy w tej chwili maksymalne ceny dla odbiorców indywidualnych, przedsiębiorców i samorządów, tylko przypomnę, że te maksymalne ceny są co najmniej 200-300% wyższe niż były w ubiegłym roku - powiedział Marek Sawicki. - To nie jest pomysł tego rządu. W ubiegłym tygodniu, już w Komisji Europejskiej zapadły decyzje, że maksymalna cena energii odnawialnej na giełdzie i energii pochodzącej z węgla brunatnego, nie może przekroczyć 180 euro. Oni się zwyczajnie do tego dopasowują.

Donald Tusk zapowiada powołanie specjalnego zespołu. Nazwał go roboczo "Sto dni". Ma się zająć sprzątaniem po Prawie i Sprawiedliwości. PSL też będzie rozliczał i sprzątał?

- Ja Donalda Tuska zapraszam do poważnej rozmowy o koncepcjach i propozycjach zmiany systemu gospodarczego i propozycji rozwojowych inwestycyjnych w Polsce - mówi gość Sedna Sprawy. - Inwestycje na zastrraszającym poziomie, niewiele ponad 16 proc. PKB, a trzeba doprowadzić do tego, co chciał zrobić Morawiecki, ale niestety nie zrobił - do 25 proc. Wolałbym, żeby Donald Tusk nie zajmował się sprzątaniem, bo od tego są sprzątaczki, niech Donald Tusk zajmie się dyskusją z nami o poważnych propozycjach programowych. Ja zapraszam Tuska do dyskusji o dwóch projektach: o energii odnawialnej i systemie biogazowni i samowystarczalności energetycznej w terenie powiat-gmina-sołectwo. Drugi program to fundusz hipoteczny, które będzie gwarantował i tym, co mają kredyty hipoteczne i nowe kredyty hipoteczne oprocentowanie nie wyższe niż dwa procent na 30 lat.

M. SAWICKI: NIECH TUSK NIE ZAJMUJE SIĘ SPRZĄTANIEM, TYLKO DYSKUSJĄ O GOSPODARCE

A jeśli wolisz posłuchać rozmowy zapraszamy do podcastu poniżej.

Listen to "Niech TUSK nie zajmuje się sprzątaniem, tylko dyskusją o gospodarce - M.Sawicki. SEDNO SPRAWY" on Spreaker.

Oglądaj cały program Sedno Sprawy