Marzena Okła Drewnowicz w Sednie Sprawy: "Platforma zawsze umiała oszczędzać"

2022-11-09 12:35
Marzena Okła Drewnowicz
Autor: Radio Plus

Konkretne propozycje przedstawimy po wyborach, mówi wiceszefowa Platformy Obywatelskiej. Marzena Okła Drewnowicz pytana o zapowiedź Donalda Tuska dotyczącą ograniczenia finansowania Kościoła odpowiedziała, że konkretne działania zostaną zaprezentowane już po przejęciu władzy. Gdzie PO będzie szukała oszczędności, czy wierzy w kolejny kompromis z KE? Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.

Gdzie Platforma szukałaby teraz pieniędzy na oszczędności?

- Platforma Obywatelska zawsze potrafiła oszczędzać, kiedy był kryzys - odpowiedziała Marzena Okła Drewnowicz. - Udowodniliśmy to bo przecież kiedy rządziliśmy mieliśmy dwa światowe kryzysy, a jednak inflacja wtedy była pełzająca.

Prowadzący Sedno Sprawy zwrócił uwagę, że dług publiczny pędził wtedy jak szalony.

- Dług publiczny był oczywiście konsekwencją kryzysu - powiedziała wiceprzewodnicząca Platformy. - Na koniec naszych rządów inflacja była zerowa.

M.OKŁA DREWNOWICZ: PLATFORMA ZAWSZE UMIAŁA OSZCZĘDZAĆ

Wiceprzewodnicząca Platformy zaczęła następnie punktować wydatki obecnego rządu. Stwierdziła, że jeśli chodzi o oszczędności, rząd powinien zacząć od siebie.

- Kancelaria premiera - pieniądze, które utopili w błoto, to są pieniądze stracone - powiedziała. - Ostrołęka, wybory kopertowe, zarządzanie łąką w Baranowie. To pokazuje jak ta władza była i jest nieudolna.

Widać zmianę stanowiska rządu jeżeli chodzi o stosunki z Komisją Europejską, czy zdaniem pani poseł ten kompromis będzie teraz możliwy?

- Rządzący uświadomili sobie, że otworzyli zbyt wiele frontów walki - mówi Marzena Okła Drewnowicz. - Próbują wyjść z tego klinczu z Komisją Europejską, natomiast to nie będzie łatwe. Są zakładnikami samych siebie.

Donald Tusk zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji, jaką podejmie platforma Obywatelska po dojściu do władzy, będzie skasowanie pieniędzy, jakie płyną do Kościoła. O jakie pieniądze chodzi?

- Finansowanie z budżetu państwa nie może być wprost adresowane do Kościoła - mówi wiceprzewodnicząca Platformy. - Każdy ma prawo zdecydować na co jego pieniądze idą. Pracowaliśmy kiedyś nad rozwiązaniem, które polegało na odpisie podatkowym.

Na co konkretnie te pieniądze utniecie? Na jakie działania? - dopytywał Jacek Prusinowski.

- Te, które są bezpośrednio przekazywane z budżetu państwa - powiedziała posłanka. - Myślę, że mowa jest o funduszu kościelnym. Lekcje religii to kwestia rodziców - to oni decydują, czy mają być w szkole, czy też nie w szkole. Finansowanie z budżetu państwa dla kościoła będzie zlikwidowane.

Jak zapowiedziała Marzena Okła Drewnowicz, konkrety - w formie rozwiązań prawnych - zaprezentowane zostaną po wyborach.