Matki Boskiej Gromnicznej - czy to dzień wolny od pracy?

2023-01-31 14:51
Matki Bożej Gromnicznej
Autor: franciszkanie.pl

Matki Boskiej Gromnicznej to święto, które ma stałą datę w kalendarzu i przypada na czterdziesty dzień po Bożym Narodzeniu, czyli 2 lutego. Czy to dzień wolny od pracy?

Matki Boskiej Gromnicznej, czyli święto Ofiarowania Pańskiego, należy do tradycji chrześcijańskiej. Dzień ten wyznacza koniec okresu świętowania narodzin Jezusa w postaci śpiewania kolęd i pastorałek w kościołach, a także stanowi upamiętnienie ofiarowania Chrystusa w świątyni.

Ofiarowanie Pańskie lub Spotkanie Pańskie to święto, którego nazwa pochodzi od greckich słów „Hypa-pante” oraz „Heorte ton Kataroin”, co oznacza święto spotkania i oczyszczenia. Upamiętnia ono wydarzenie, jakim było ofiarowanie Pana Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej, zgodnie z prawem Mojżeszowym. Za podstawę historyczną uroczystości uznawany jest opis tego wydarzenia, znajdujący się w Ewangelii według św. Łukasza (Łk 2, 22-38) - podaje portal prawo.pl 

W dniu święta podczas nabożeństw zapala się duże woskowe świece, czyli gromnice. Jest przekonanie o mocy ochronnej gromnicy, które związane jest z wiarą w patronat i opiekę Matki Bożej jako pośredniczki między ludźmi a Bogiem.

Uroczystość wypada w tym roku w środę. Nie jest to dzień wolny od pracy. Jak zaznacza Onet, warto przy tym wiedzieć, że jest to jedno z najdawniejszych świąt chrześcijańskich. Powszechnie występuje jednak pod ludowym określeniem jako Matki Boskiej Gromnicznej. Ma rangę święta liturgicznego.