Matura 2023 na nowych zasadach. Co się zmieni?

2023-02-07 14:57
Próbna matura 2022/2023
Autor: pixabay.com/F1Digitals

Tegoroczna matura będzie zupełnie inna, niż ta, do której się przyzwyczailiśmy przez ostatnie lata. Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło sporo zmian. Czego będą dotyczyć?

Tegoroczni absolwenci liceów są pierwszym rocznikiem, który będzie zdawał maturę zgodnie z nową formułą. To rocznik, jako pierwszy, skończył 8-letnią szkołę podstawową i 4-letnie liceum

- przypomniał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN przypomniał, że tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących są pierwszym rocznikiem, który kończy edukację w systemie 8 plus 4, czyli 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum. "Czyli po reformie, jaką przeprowadziliśmy jako Prawo i Sprawiedliwość" – zaznaczył. "To jest ten rocznik, który nie był w gimnazjach" – dodał.

Od tego roku uczniowie będą mieli aż 240 minut, czyli aż 4 godziny. Do tej pory czas na rozwiązanie zadań wynosił 170 minut. Ponadto po dwuletniej przerwie wróci matura ustna z języka polskiego. W tym roku uczniowie przygotowują się 15 minut, następnie wygłaszają 10-minutowy monolog i przez 5 minut odpowiadają na pytania egzaminatorów.

Przebieg matury z każdego przedmiotu będzie do siebie naprawdę zbliżony. Uczniowie nie powinni spodziewać się nierówności. Poziom trudności w założeniu nie będzie od siebie odbiegał. Choć niektóre wymagania ulegną zmianie, warto zauważyć, iż w obu przypadkach materiał był inaczej rozłożony oraz obowiązywały inne podstawy programowe - podaje Radio Eska.