Minął termin na rozpatrzenie polskiego KPO: Co dalej?

2021-12-15 16:58
Waldemar Buda, Karpacz 2021
Autor: Tomasz Golla/SUPER EXPRESS Waldemar Buda, Karpacz 2021

Upłynął termin, jaki Komisja Europejska miała na rozpatrzenie polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Jak podkreślał w Sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Bruksela stoi w konflikcie do tego, co napisane jest w rozporządzeniu dotyczącym KPO. Co dalej?

Termin minął 3 sierpnia. Jak podkreśla Waldemar Buda, do tego czasu Komisja Europejska miała rozpatrzeć polski KPO. Jak podkreślał w Sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Bruksela stoi w konflikcie do tego co napisane jest w rozporządzeniu dotyczącym Funduszu Odbudowy.

Czytaj także: Wariant omikron. W Chinach wykryto pierwszy przypadek. Chorą jest Polka!

- Nie ma wytłumaczenia tej sytuacji. Mobilizujemy komisję przy każdej okazji do tego, żeby podjęła tę decyzję akceptującą nasz plan i oczywiście wiemy, że są takie działania, które nam tej decyzji nie ułatwiają - tłumaczy Buda.

Włączenie przez Komisję Europejską, do dyskusji, kwestii wymiaru sprawiedliwości, opóźnia cały proces, dodaje Buda - Kolejność jest jasna: zatwierdzenie negocjacji i KPO i dopiero reforma wymiaru sprawiedliwości. Im dłużej będzie trwało to zatwierdzanie KPO, tym opóźniała będzie się reforma wymiaru sprawiedliwości, w tym ta część dotycząca Izby Dyscyplinarnej - mówi.

TSUE w lipcu zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W związku z niewykonaniem zaleceń, pod koniec października Trybunał zobowiązał Polskę do zapłaty kary w wysokości 1 mln euro dziennie.

Sedno Sprawy - Krzyszof Pyrć