Morawiecki o wzroście gospodarczym. Jakie są przewidywania?

2022-09-02 13:29
Mateusz Morawiecki
Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej był pytany o ewentualną recesję w Polsce. Przyznał, że jego zdaniem, wkrótce zaobserwujemy wzrost gospodarczy. Jakie są prognozy premiera?

- Przewidujemy, że wzrost gospodarczy wyniesie około 4 proc. - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o prognozy ekonomiczne. Jego zdaniem choć widać teraz spadek PKB, to gospodarka "odbije" za kilka miesięcy.

- Dziś widzimy podobny schemat, jaki miał miejsce parę lat temu w czasie covidu, kiedy słabła aktywność przemysłowa. Jednak po paru miesiącach już wtedy dostrzegliśmy odbicie działalności produkcyjnej i myślę, że z podobnym odbiciem możemy mieć do czynienia teraz - mówi premier Morawiecki.

Czytaj także: Tomasz Siemoniak w Sednie Sprawy: Krzywdy od Niemców nie zostały zadośćuczynione

- Rzeczywiście aktywność gospodarcza w ostatnich miesiącach słabnie - dodał. - Jest to związane z bardzo trudną sytuacją ekonomiczną w całej Europie. Widać wyraźnie, że eksporterzy mają rosnące problemy, i to pomimo słabnięcia złotówki. To oznacza, że rzeczywiście spada liczba zamówień za granicą - uzupełnił. 

A eksport, według Morawieckiego, jest istotną częścią polskiej gospodarki. Według najnowszych danych GUS PBK w minionym kwartale wzrosło o 5,5 proc., czyli spadło w stosunku do jeszcze wcześniejszego kwartału o 3 proc.