Nadchodzi prawdziwa wiosna? Długoterminowa prognoza pogody

2022-03-21 8:05 Róża Perszon
Wiosna
Autor: Pixabay Prognoza pogody dla Warmii i Mazur 19-20 marca.

Doczekaliśmy się pierwszego dnia wiosny - 21 marca zagościł w naszych kalendarzach. Czy rzeczywiście idzie ją odczuć za oknami? Instytut Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową, eksperymentalną prognozę pogody na kwiecień, maj i czerwiec.

Poniedziałek (21 marca) to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale już dzień wcześniej doczekaliśmy się tej astronomicznej (20 marca). To właśnie wówczas jest równonoc, czyli zrównanie dnia z nocą – trwają one tyle samo: po 12 godzin. Od tej chwili każdy kolejny dzień będzie starał się dłuższy a noc – krótsza. A jaka będzie pogoda na wiosnę 2022?

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali długoterminową, eksperymentalną prognozę pogody na zbliżającą się wielkimi krokami wiosnę, która już zaczęła się pojawiać za oknem.Jak wyjaśniają eksperci, prognozy długoterminowe są obarczone dużą niepewnością i mogą się od siebie znacząco różnić.

Według przewidywań meteorologów średnia miesięczna temperatura powietrza powinna utrzymywać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Słupki termometrów wskażą od 2 do 12 stopni Celsjusza. Wyjątkiem - z podwyższoną średnią - są jedynie Suwałki oraz Białystok. To samo dotyczy miesięcznej sumy opadów atmosferycznych.

Z kolei w kwietniu może dojść d sytuacji, której nie było w Polsce od ponad 30 lat. Wszystko wskazuje na to, że średnia miesięczna temperatura powietrza w kraju przekroczy normę z lat 1991-2020, co jest dość nietypowe jak na ten miesiąc. Temperatury będą wahać się między 9 a 17 stopniami Celsjusza. W maju sytuacja znowu się unormuje. W połowie miesiąca mogą pojawić się jednak lekkie przymrozki. Zwiększyć się za to może suma opadów deszczu w całym kraju. Nie dotyczy to jednak północnego zachodu.