NBP: Kiedy szczyt inflacji w Polsce? Są dane na najbliższe lata

2022-11-14 18:16
NBP: Kiedy szczyt inflacji? Są dane na najbliższe lata
Autor: pixabay.com NBP: Kiedy szczyt inflacji? Są dane na najbliższe lata

Szczyt inflacji dopiero przed nami, a walka z drożyzną potrwa jeszcze kilka najbliższych lat. Jak wynika z najnowszych prognoz Narodowego Banku Polskiego - w przyszłym roku inflacja wyniesie 13,5 proc., a jednocyfrową wartość osiągnie dopiero w 2024.

Prawdziwy szczyt inflacji dopiero przed nami - tak wynika z projekcji Narodowego Banku Polskiego, który przedstawił dane dotyczące najbliższych lat. Na jednocyfrową inflację przyjdzie nam poczekać do 2024 roku. Głównym czynnikiem podbijającym inflacje są ceny energii, ale nie tylko.

- Wyższa znacząco jest niestety ścieżka cen żywności podbitych przez wzrost kosztów wytwarzania. Natomiast była wyższa również inflacja bazowa. Porwane łańcuchy dostaw czy zatory w łańcuchach dostaw. No i oczywiście przełożenie wyższych kosztów działalności przez firmy na odbiorców finalnych - mówi Piotr Szpunar, dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP.

Czytaj także: Klienci największego polskiego banku mogą stracić pieniądze? PKO ostrzega

Ekonomista Marek Zuber podkreśla, że ponownie odczują to nasze portfele. - Najbliższe miesiące to jest zubożenie. Zresztą, niestety brutalnie to zabrzmi, ale walka z inflacją polega na tym, żeby doprowadzić do wyhamowania naszych zapędów do kupowania. A wyhamowanie naszych zapędów robi się przez zubożenie nas, czyli społeczeństwa. To jest brutalne, ale niestety tak to teraz wygląda. Najbliższe miesiące, kwartały będą oznaczały sytuację, w której Polaków stać na mniej. To są te realia najbliższego roku co najmniej - dodał.

Dopiero w 2025 roku inflacja ma wynieść 5-2 proc.. Według raportu NBP, PKB w 2022 roku wyniesie 4,6 proc., w 2023 roku ma być to tylko 0,7 proc., a w 2024 roku - 2 proc.

Agnieszka Ścigaj: "Nie jesteśmy w bezpiecznej sytuacji, bo jesteśmy granicą wojny" [Sedno Sprawy]