Niedzielski w "Sednie Sprawy": Przekroczyliśmy granicę czwartej fali. Jest ponad 1200 zakażeń ostatniej doby

2021-09-29 9:58
Niedzielski w Sednie Sprawy: Przekroczyliśmy granicę czwartej fali. Jest ponad 1200 zakażeń ostatniej doby
Autor: Sedno Sprawy

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środowym "Sednie Sprawy" Radia Plus, że w Polsce odnotowano ostatniej doby ponad 1200 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. - Przekroczyliśmy granicę czwartej fali - powiedział minister.

Minister zdrowia Adam Niedzielski był dzisiaj gościem "Sedna Sprawy" Radia Plus. Rozmowa dotyczyła głównie sytuacji epidemicznej w Polsce, perspektywy rozwoju epidemii w ciągu najbliższych kilku tygodni i ewentualnych obostrzeń, które mogą zostać wprowadzone w związku ze wzrostem nowych przypadków zakażeń.

- Dzisiaj po raz pierwszy w czwartej fali przekroczymy barierę tysiąca zakażeń. Dokładnie ten wynik będzie wynosił powyżej 1200 nowych przypadków, więc jest to wyraźny skok z tygodnia na tydzień. Niemniej jednak ta dynamika wzrostu w ostatnim czasie jest mniejsza niż w poprzednich tygodniach. Tego jednak należało się spodziewać, tzn. nawet w wakacje informowaliśmy, że poziom tysiąca zakażeń osiągniemy pod koniec września. To oznacza, że ta czwarta fala rozwija się zgodnie z naszymi przewidywaniami - mówił minister zdrowia w Radiu Plus.

Adam Niedzielski był pytany o to, czy w związku ze wzrostem zakażeń możliwy jest w Polsce powrót obostrzeń epidemicznych.

- To wszystko zależy od tego jak będzie rozwijała się sytuacja epidemiczna. Prognoza na październik mówi o tym, że na koniec miesiąca będziemy mieć około 5 tysięcy zakażeń dziennie. Te liczby jeszcze nie są z mojego punktu widzenia takim zagrożeniem dla zdrowia publicznego, żeby podejmować jakieś drastyczne decyzje - zapewniał minister Niedzielski.

Dodawał, że sytuacja na poziomie powiatów głównie jest na bieżąco monitorowania pod kątem ewentualnych zagrożeń i obostrzeń.

- W tej chwili mamy trzy powiaty, które mogłyby znaleźć się w strefie żółtej. Wszystkie są zlokalizowane w województwie lubelskim. Ale tak naprawdę trzy powiaty w całej Polsce na 380 to jeszcze nie jest argument, żeby podejmować drastyczne decyzje - powiedział minister zdrowia.

Szef resort zdrowia zapewniał, że przy podejmowaniu decyzji to nie liczba zakażeń będzie parametrem branym pod uwagę przy wprowadzaniu obostrzeń. Dużo większe znaczenie ma liczba osób hospitalizowanych i zgonów.

Jacek Prusinowski dopytywał swojego gościa o to, jakie obostrzenia rząd chciałby wprowadzić ewentualnie w czerwonych strefach, gdzie poziom zagrożenia będzie najwyższy.

- Zdecydowanie zmienia się nasze nastawienie jeśli chodzi o wprowadzanie restrykcji (...) Mamy przeświadczenie, że osoby zaszczepione nie powinny ponosić konsekwencji zachowań osób nieodpowiedzialnych, które się nie zaszczepiły - odpowiadał Adam Niedzielski.

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej.

Sedno Sprawy - Adam Niedzielski