Nowa metoda internetowego oszustwa. Chodzi o pracę zdalną

2024-02-02 12:31
Oszustwo sposobem na madkę? Jaworznianka udawała, że sprzedaje zabawki, wózki i ubranka
Autor: pixabay.com Oszustwo sposobem na "madkę"? Jaworznianka udawała, że sprzedaje zabawki, wózki i ubranka

Policjanci przestrzegają przed nową metodą oszustów. Polega ona ma zachęcaniu do podjęcia "łatwiej i dobrze płatnej" pracy zdalnej. Na czym konkretnie polega?

Zachowaj rozsądek i przewiduj, ponieważ przestępcy wykorzystają twoją naiwność oraz chęć szybkiego zysku. Takiej czujności zabrakło mieszkańcowi Gdańska, który stracił ponad 20 tys. zł.

- podają mundurowi z Gdańska.

Do policjantów zgłosił się 27-letni mieszkaniec Gdańska, który zawiadomił o oszustwie. Mężczyzna w pierwszej połowie stycznia znalazł na jednym z portali aukcyjnych ofertę łatwej i zdalnej pracy. To ogłoszenie zainteresowało go i wyraził chęć współpracy. Jego zadaniem było wystawianie w internecie pozytywnych opinii na temat dużych hoteli. Zgodnie z poleceniem założył też portfel umożliwiający transakcje internetowe.

Gdy nieświadomy zagrożenia rozpoczął swoją „pracę”, szybko zauważył pierwsze zyski w swoim wirtualnym portfelu. Pojawiły się też kolejne zadania do realizacji, m.in. miał wpłacić pieniądze, aby otrzymać następne zadania. Zyski w portfelu rosły, ale rosły też kolejne kwoty, które wpłacał. Gdy zażądał wypłaty zarobionych pieniędzy, dowiedział się, że ich nie odzyska. Mężczyzna stracił ponad 20 tys. zł.

- dodają policjanci. 

Cyberprzestępstwa to ogólne określenie działalności sprawców za pomocą internetu. Przestępcy stosują różne metody i narzędzia są nimi m.in. wyłudzanie danych, czyli phishing. Jest to jedna z metod, podczas której przestępcy wysyłają wiadomości sms, czy maili i przechwytują nasze dane m.in. dostępu do konta bankowego. Dzięki temu mogą okraść nasz rachunek, ale także zaciągnąć kredyt.

- czytamy w policyjnym komunikacie.