Nowe obostrzenia od 1 grudnia! Sprawdź, co się zmieni

2021-11-29 15:51
Adam Niedzielski
Autor: MARCIN GADOMSKI/SUPER EXPRESS Adam Niedzielski

Zmiany w limitach dotyczących uczestników imprez masowych czy liczby osób w kinach, a także na siłowniach. Do tego nowe zasady kwarantanny i zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich uznanych za państwa szczególnego ryzyka. Sprawdź, co się zmieni od 1 grudnia.

Ministerstwo zdrowia ogłosiło obostrzenia związane z nowym wariantem koronawirusa omikron.Mają obowiązywać od najbliższej środy 1 grudnia.

Dłuższa kwarantanna

Wprowadzona zostaje 14-dniowa kwarantanna dla podróżujących spoza strefy Schengen. - Do tej pory ta kwarantanna wynosiła 10 dni i zwolnienie z tej kwarantanny może mieć miejsce dopiero od 8 dnia po wykonaniu testu PCR - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Czytaj także: Na szczepionki dla dzieci trzeba jeszcze poczekać! Kiedy będą dostępne?

Zmiana limitów

Limity w obiektach, w których do tej pory obowiązywało zapełnienie 75 proc., zostaną zmniejszone do 50 proc. - To dotyczy gastronomii, hoteli, kultury, czyli: kina teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, ale też kościoły, obiekty sportowe, takie jak baseny czy aquaparki - tam wszędzie będzie obłożenie 50-procentowe - dodał minister zdrowia.

Zmiany dotyczą też komunii czy wesel - limit uczestników zostaje zmniejszony ze 150 do 100 osób. W wydarzeniach sportowych realizowanych poza obiektami sportowymi będzie mogło brać udział nie 500 a 250 osób.W muzeach, siłowniach, czy klubach fitness - będzie mogła być być 1 osoba na 15, a nie 10 metrów kwadratowych.

Obostrzenia będą obowiązywały do 17 grudnia.

Sedno Sprawy - Adam Niedzielski