Nowy mandat za fotoradar. 8000 zł kary, nawet jeśli nie prowadziłeś auta

2021-08-10 14:30
Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość
Autor: brak danych

Szykuje się kolejny nowy mandat dla kierowców dotyczący przekroczenia prędkości. Chodzi o zarejestrowanie wykroczenia przez fotoradar. Nowy taryfikator przewiduje szokującą karę dla właściciela pojazdu w jednej konkretnej sytuacji. Mowa nawet o 16-krotnej podwyżce!

Nowy taryfikator mandatów zgodnie z planami rządu ma wejść w życie w grudniu 2021 roku. O zmianie mówi się już od dawna, wciąż natomiast dowiadujemy się o kolejnych szczegółach dotyczących tego, co i o jaką kwotę może wzrosnąć. Jedno jest pewne – kierowcy, którzy złamią przepisy, będą musieli jeszcze mocniej trzymać się za kieszeń. Nowy taryfikator przewiduje bowiem srogie podwyżki dotyczące mandatów i grzywien nakładanych na kierujących pojazdami. Jedna z nich związana jest z mandatem za przekroczenie prędkości, a konkretniej – sytuacją, gdy wykroczenie to zarejestruje fotoradar. Prawdopodobnie już za kilka miesięcy słono zapłacą właściciele samochodów, którym szwankuje pamięć. Nowy mandat z fotoradaru przewiduje podwyżkę grzywny z 500 zł do... nawet 8000 zł! Dotyczy ona niewskazania kierującego pojazdem po otrzymaniu mandatu za przekroczenie prędkości. Teraz, w sytuacji gdy organy ścigania mają problem z ustaleniem tożsamości osoby kierującej pojazdem, zgłaszają się do właściciela samochodu. Jeżeli ten stwierdzi, że np. nie pamięta, kto siedział za kółkiem, wówczas otrzyma 500 zł mandatu, bez punktów karnych, nawet jeśli sam nie prowadził auta. Nowy taryfikator mandatów oraz projekt zmian zakładają nawet 16-krotną podwyżkę przywołanej kary. Oznacza to, że za niewskazanie kierującego pojazdem jego właściciel zapłaci już nie 500, ale nawet 8000 zł. Rozwiązanie może zatem nagle odświeżyć pamięć wielu posiadaczom aut. Nowy taryfikator mandatów 2021 przewiduje wyższe kary za przestępstwa oraz wykroczenia drogowe. W projekcie zawarto propozycje dotyczące wyższych mandatów za m.in. za przekroczenie prędkości, niebezpiecznych zachowań związanych z prawami pieszych czy niestosowaniu się do sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Nowy TARYFIKATOR kar dla kierowców. Łamiący przepisy zapłacą DUŻO więcej To jednak nie wszystko, ponieważ proponowany zmiany dotyczą również:

  • uzależnienia składki OC od punktów karnych,
  • czasowego niedopuszczenia pojazdu do ruchu,
  • przyznawania renty dla ofiar wypadków drogowych.
Surowsze kary dotyczyć będą również kierujących pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Zmiany w taryfikatorze mandatów miałyby wejść w życie od 1 grudnia 2021 roku.