Od 1 grudnia szlabany na państwowych autostradach są otwarte

2021-12-01 9:26
Od 1 grudnia szlabany na państwowych autostradach są otwarte
Autor: archiwum serwisu Zdjęcie poglądowe

Na państwowych, płatnych odcinkach autostrad A2 i A4 od 1 grudnia szlabany są już otwarte. Kierowcy za przejazd nie będą płacili przy bramkach, ale za pomocą m.in. aplikacji na telefon.

Rewolucyjne zmiany na autostradach od 1 grudnia. Na państwowych i płatnych odcinkach całkowicie zniknęły szlabany przy bramkach autostradowych. Dzięki temu na autostradach A4 oraz A2 nie będą tworzyły się korki, które zazwyczaj powstawały właśnie w okolicach punktów poboru opłat. Co ważne, od 1 grudnia wyłączony został manualny system poboru opłat. Teraz kierowcy samochodów osobowych oraz motocykli mogą płacić za przejazd za pomocą aplikacji e-TOLL lub e-biletu autostradowego. Zmiana dotyczy odcinków autostrady A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica.

Co da zniesienie szlabanów na autostradach? Według administracji skarbowej dzięki zmianie systemu poboru opłat i likwidacji szlabanów w miejscach, gdzie dotychczas pobierano opłaty manualnie, nie będą tworzyć się zatory, które powstawały głównie w okresie wakacyjnym i w weekendy.

Jak zapłacić teraz za przejazd autostradą A4 i A2?

E-bilet autostradowy można nabyć z 60-dniowym wyprzedzeniem. Okres jego ważności to 48h od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży. W przypadku zmiany planów bilet będzie można zwrócić przed zadeklarowaną godziną rozpoczęcia podróży.

Dostępne są dwie formy e-biletu autostradowego: elektroniczna oraz papierowa. W przypadku obu form wymagane jest podanie minimalnego zakresu danych do naliczenia opłaty za przejazd autostradą (nr rejestracyjny pojazdu, data i godzina rozpoczęcia przejazdu autostradą oraz szczegóły planowanej do pokonania trasy).

Zakup e-biletu autostradowego możliwy jest w nowej rządowej aplikacji e-TOLL PL Bilet oraz w aplikacjach udostępnionych przez przedsiębiorców, z którymi KAS zawarł umowy partnerskie, lub w punktach stacjonarnych na wybranych stacjach PKN Orlen i Lotos.

Z kolei opłata za przejazd w aplikacji e-TOLL PL naliczana jest na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu, które są transmitowane do systemu e-TOLL.

Jeśli nie wniesiemy opłaty za przejazd płatnym odcinkiem autostrady to grozi nam opłata dodatkowa w wysokości 500 zł z terminem płatności 14 dni. Jeżeli opłata dodatkowa zostanie wniesiona w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania, jej wysokość jest obniżona do 400 zł. Opłata dodatkowa nie będzie pobierana, jeśli w ciągu trzech dni od zakończenia przejazdu opłata zostanie wniesiona poprzez zakup e-biletu autostradowego.

Sedno Sprawy - Marcin Przydacz