Od 1 lipca wjazd do Chorwacji tylko z certyfikatem covidowym. Ważne informacje dla turystów z Polski

2021-07-01 14:22
Lubelskie - policja radzi na wakacje
Autor: zdj. ilustracyjne

Od 1 lipca w krajach UE działa Unijny Certyfikat, tzw. „paszport covidowy”. Ten uprawnia posiadaczy do swobodnego podróżowania we UE w czasie pandemii. W nim znajdą się informacje o tym, czy jesteśmy zaszczepieni, mamy negatywny wynik testu, a także czy jesteśmy ozdrowieńcami. Tych informacji nie wymagano w kilku krajach, jednak niektóre państwa wprowadziły drastyczne zmiany, które wchodzą w życie dzisiaj. Wśród tych krajów jest także Chorwacja. To może zmienić plany Polaków, którzy planowali spędzić wakacje 2021 właśnie w tym kraju. Warto dodać, że Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Czy to się zmieni w te wakacje? Również państwa spoza Unii Europejskiej wprowadziły nowe zasady! Jeżeli wybierasz się na zagraniczny urlop to sprawdź, czy nie potrzebujesz „paszportu covidowego”.

Chorwacja zmieniła zasady wjazdu na terytorium swojego kraju. Od dzisiaj, aby dostać się tam potrzebujemy paszportu covidowego. Certyfikat w formie papierowej, a także cyfrowej mogą mieć osoby zaszczepione, z negatywnym wynikiem testu na koronawiursa, oraz ozdrowieńcy. Każda z tych opcji ma swoje ograniczenie czasowe:

  • Do 365 dni po podaniu ostatniej dawki szczepionki,
  • Od 11 do 180 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2,
  • Do 48 godzin od negatywnego wyniku testu.
Paszport covidowy znajdziemy go na Indywidualnym Koncie Pacjenta. Tam trzeba się zalogować za pomocą profilu zaufanego, do którego dostęp dają nam: bank, albo po prostu na stronie pacjent.gov.pl. Co ważne certyfikat możemy mieć również w aplikacji. Można go bowiem podpiąć pod aplikację mObywatel w swoim telefonie.