Od 1 marca spore zmiany dla właścicieli telewizorów. Chodzi o konkretne modele

2023-02-24 7:11
Telewizor
Autor: pixabay.com W przeciętnym 4-osobowym gospodarstwie domowym telewizor generuje pobór rzędu 177,67 kWh rocznie. Sposób na oszczędzanie - mniej telewizji, więcej spacerów :)

1 marca 2023 ma obowiązywać nowe rozporządzenie dotyczące ekoprojektu, które może wywrzeć ogromną presję na większe telewizory OLED, a zwłaszcza nowe telewizory o rozdzielczości 8K. O co dokładnie chodzi?

Nowe przepisy unijne na nowo oceniają klasy efektywności telewizorów. Oznacza to, że klasyfikacja na tzw. „etykiecie energetycznej”, która klasyfikuje wszystkie urządzenia elektryczne od A do G, ulegnie znacznej zmianie - podaje PolskiObserwator.de.

Jak czytamy, telewizory, które wcześniej były zaliczane do klasy energetycznej A, teraz trafią do klasy G. Nowe oznakowanie obowiązuje już od 1 marca 2021 roku. 

Według portalu, minimalnym standardem będzie wówczas klasa F. Większym wyświetlaczom o wysokiej rozdzielczości grozi więc wstrzymanie sprzedaży. Zaostrzenia od marca 2023 roku dotkną więc przede wszystkim dostawców pożeraczy energii.