Oszustwa typu BEC. Jak nie dać się nabrać?

2023-12-25 8:30
Kraków. 15-latka weszła pod tramwaj! Wpatrywała się w telefon
Autor: iqbalnuril/Pixabay.com Kraków. 15-latka weszła pod tramwaj! Wpatrywała się w telefon

Ataki na firmę typu Business Email Compromise, nazywany również atakami BEC, to jeden z najprostszych sposobów na wyłudzenie pieniędzy od firmy. Na czym polega i jak nie dać się nabrać?

Każdego dnia większość z nas otrzymuje kilka, a może nawet kilkadziesiąt wiadomości email, które trafiają nie tylko na nasze skrzynki prywatne, ale przede wszystkim na te służbowe. Informacje o przelewach, kończących się projektach, konieczności opłacenia faktur lub dokonania rozliczenia przed zakończeniem roku, nie jednemu spędzają sen z powiek. Doskonale wykorzystują to cyberprzestępcy, którzy za pomocą różnych metod socjotechniki, próbują nie tylko wykraść nasze prywatne dane lub osobiste konta bankowe, ale przede wszystkim chcą „wyczyścić” konta naszej firmy.

-  podaje Ministerstwo Cyfryzacji. 

Mimo różnych zabezpieczeń, jakie stosują firmy, ich skuteczność jest niezwykle wysoka, a kwoty jakie tracą poszczególne firmy, zatrważająco wysokie. Jak wynika z danych KPMG, w 2022 r. minimum jedną próbę naruszenia bezpieczeństwa odnotowało 58% polskich przedsiębiorstw, a wzrost intensywności cyberataków zauważyło 33% firm.

Oszuści stosują różne sztuczki i techniki manipulacji, które mogą zmylić pracownika. Wiadomości przeważnie są pilne, najczęściej dotyczą natychmiastowej weryfikacji stanu konta lub uaktualnienia danych do przelewu- dodaje ministerstwo. 

W jaki sposób można się uchronić przed atakiem typu BEC?

  • Nie ulegaj presji czasu i autorytetu – to właśnie dzięki wpłynięciu na emocje oszuści chcą skłonić ofiarę do szybkiego, nieprzemyślanego działania.
  • Zawsze sprawdzaj nadawcę wiadomości. Zweryfikuj adres email, od którego otrzymałeś/-łaś wiadomość. Skontaktuj się bezpośrednio z osobą, która zleca Ci zadania (np. telefonicznie) i upewnij się, że jest tą, za którą się podaje.
  • Zadbaj o bezpieczeństwo poczty e-mail - powinno obejmować zaawansowane filtry spamu, skanery złośliwego oprogramowania i rozwiązania antyphishingowe.
  • Regularnie przeprowadzaj szkolenia, ćwiczenia i warsztaty podnoszące kompetycje twoich pracowników. Im większa świadomość cyberzagrożeń, tym większe bezpieczeństwo Twojej firmy.
  • Ustal zasady dokonywania płatności za przelewy, które mogą uchronić twoją organizację przed utratą pieniędzy w wyniku ataku BEC.
  • Weryfikuj żądania zmiany numeru konta i potwierdzaj transakcje finansowe, zwłaszcza te, które obejmują znaczne sumy, poprzez inne środki komunikacji niż otrzymana wiadomość .
  • Zadbaj o silne hasła do usług, z których korzystasz. Włącz weryfikację dwuetapową.
  • Unikaj otwierania załączników lub klikania w linki w wiadomościach e-mail pochodzących z nieznanych źródeł.
  • Zadbaj o bezpieczeństwo sprzętu, z którego korzystasz. Pamiętaj o regularnym aktualizowaniu programów i systemów z jakich korzystasz.
  • Wszystkie incydenty związane z Twoim bezpieczeństwem online zgłaszaj do zespołu CERT Polska.