Paszporty covidowe będą bezterminowe! Minister zdrowia ogłosił zmiany

2022-04-20 11:50
Paszporty covidowe będą ważne KRÓCEJ? Szykuje się duża zmiana! Chce tego Unia Europejska
Autor: pexels Paszporty covidowe będą ważne KRÓCEJ? Szykuje się duża zmiana! Chce tego Unia Europejska

Będziemy przedłużali paszporty covidowe bezterminowo tym, którzy przyjęli trzecią dawkę szczepienia przeciw COVID-19 – poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister poinformował także, że Polska chce zrezygnować z przyjęcia i zapłacenia za zamówione szczepionki, które nie będą potrzebne.

Minister zdrowia we wtorek (19 kwietnia) w TVN24 pytany był możliwość przedłużenia ważności unijnych certyfikatów covidowych - tzw. paszportów covidowych, których część traci ważność oraz czy w związku z tym będą prowadzone kolejne szczepienia przypominające przeciw COVID-19.

My w Polsce przyjęliśmy takie rozwiązanie, bo tutaj jest pewnego rodzaju jakaś zasłona milczenia w Unii Europejskiej, tzn. nie mamy jasnych deklaracji, co będzie się dalej działo z paszportami. Przyjęliśmy takie rozwiązanie, że jeżeli jest pierwszy booster, bo większość społeczeństwa miała prawo dostępu do niego, to po tym boosterze będziemy przedłużali paszport bezterminowo.

- skomentował minister zdrowia. 

Jak dodał, że ewentualne zastąpienie obowiązującego w Polsce stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego nie oznacza, że niebezpieczeństwo zostało zażegnane. 

To nie jest koniec covidu – twierdzi Niedzielski.

Minister odniósł się do pytania, czy inne kraje będą to respektować.

- Tutaj mamy ewidentnie domenę polityki krajowej i są państwa, które w tej chwili jeszcze wykorzystują te paszporty, żeby przyjmować osoby z zagranicy. To są Włochy, to jest Hiszpania, a pozostałe kraje powoli się już z tego wycofują - odpowiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową. 

Od 1 lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, po dawce uzupełniającej i przypominającej została skrócona do 270 dni.