Paweł Szefernaker w Sednie Sprawy: Przy granicy z Ukrainą powstają punkty recepcyjne dla uchodźców

2022-02-24 10:40 Róża Perszon
Paweł Szefernaker w Sednie Sprawy: Przy granicy z Ukrainą powstają punkty recepcyjne dla uchodźców
Autor: youtube.com

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji mówi, że Polska jest przygotowana na napływ obywateli Ukrainy szukających schronienia przed wojną. Jak ta pomoc będzie wyglądała? Odpowiedzi na te pytania w dzisiejszym Sednie Sprawy.

"W mediach jest potężny szum informacyjny" - zaznaczał na początku rozmowy prowadzący Jacek Prusinowski.  Które z tych informacji są prawdziwe? Gość Sedna Sprawy był pytany oto, jaka jest faktyczna skala agresji rosyjskiej. 

Myślę, że te czarne scenariusze , które były przedstawiane, także przez naszych sojuszników są realizowane przez Rosję. Najważniejsze aby nie dać się sprowokować. Nie poddać się także wojnie informacyjnej i zachować spokój 

- zaznaczył Paweł Szefernaker.

Dodał, że ataki blisko polskiej granicy są obserwowane. "Ciężko ustosunkować się do konkretnej informacji, ale gwarantuję, że od wczesnych godzin porannych państwo polskie te sytuacje obserwuje" 

Sytuacja na granicy

Gość Sedna Sprawy podkreślał, że w zależności od potrzeby, będą realizowane kolejne etapy planu zarządzania kryzysowego. Jest także plan zabezpieczenia medycznego, przygotowany na wypadek przyjęcia rannych.

"W ciągu najbliższych godzin w woj. lubelskim i w woj. podkarpackim, przy polsko-ukraińskiej granicy, powstanie osiem punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy" - dodał. 

Mowa o 8 punktach recepcyjnych, dla osób, które nie mają na najbliższe godziny pespektywy w Polsce. 

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji mówi, że Polska jest przygotowana na napływ obywateli Ukrainy szukających schronienia przed wojną. Podkreśla, że pod uwagę brane są różne scenariusze.