Paweł Szefernaker w Sednie Sprawy: "Uchodźcy będą mogli wystąpić o stały pobyt w Polsce"
Uchodźcy będą mogli wystąpić o stały pobyt w Polsce, mówi wiceszef MSWiA. Paweł Szefernaker dodaje, że 80 procent obywateli Ukrainy, którzy schronili się przed wojną w naszym kraju, znalazło już pracę. Czy Polska stanie się krajem dwunarodowym, czy Unia Europejska współfinansuje pobyt uchodźców, jak wielu z nich ciągle przebywa w Polsce? Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.
Nad ranem 24 lutego 2022 r. Rosja dokonała zbrojnej agresji na Ukrainę. Rosyjskie wojska zaczęły zmasowany atak ukraińskich miast i wsi. Wojska agresora w barbarzyński sposób zabijają ludność cywilną, w tym dzieci i kobiety.
Paweł Szefernaker ze smutkiem wspomina ten dzień.
Tej sytuacji z zeszłego roku nie zapomnę do końca życia. Obudził mnie tego dnia minister Mariusz Kamiński z dyspozycją postawienia punktów recepcyjnych. Od kilku tygodniu przygotowywaliśmy się na taki wariant.
- komentował wiceszef MSWiA.
Jak dodał, procedury były zawsze na papierze, ale nie były wdrażane w życie."te pierwsze dni przyniosły niespotykaną ilość wyzwań, nie tylko dla polskiego społeczeństwa, ale także dla polskiej administracji". "Dziś możemy powiedzieć, że około 1,4 mln uchodźców pozostaje na dłużej w Polsce, półtora miliona wyrobiło PESELE"
Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy podkreślił także, że 1,6 mln uchodźców trafiło do polskich rodzin. Przekazał też, że w szczytowym momencie w Polsce było ponad 2 mln uchodźców.
10 tys. nowych działalności gospodarczych są rozpoczęte przez Ukraińców, którzy przyjechali do Polski 24 lutego. Te osoby pracują także na polski sukces gospodarczy, na polskie PKB. Od 1 kwietnia będą mogły występować o pobyt trzyletni w Polsce. W tej chwili przebywają na podstawie ustawy pomocowej, mają status uchodźców wojennych
– powiedział Szefernaker.