PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Co jeszcze gwarantuje specustawa?

2022-03-07 16:01
PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Co jeszcze gwarantuje specustawa?
Autor: Twitter/MSWiA_GOV_PL PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Co jeszcze gwarantuje specustawa?

Dostęp do legalnej pracy, służby zdrowia, czy edukacji. Między innymi taką pomoc dla uchodźców z Ukrainy ma zapewnić przyjęta w poniedziałek przez rząd specustawa. Każdy z nich otrzyma też numer PESEL. Jakie będą ułatwienia dla uchodźców z Ukrainy?

Ponad milion uchodźców z objętej wojną Ukrainy trafił już do Polski. Dzięki przyjętej ustawie obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w RP przez 18 miesięcy na zasadach legalnych - podejmować pracę i będą mogli przedłużyć ten okres do 3 lat.

Czytaj także: Łukasz Schreiber w Sednie Sprawy: Jeżeli chodzi o ceny benzyny, nie mamy już czego obniżać

- W systemie będą zaznaczeni jako obywatele Ukrainy, ale tak, żeby mogli korzystać z szeregu usług publicznych w naszym kraju, nawet tworzyć profil zaufany, żeby mogli zakładać tu legalnie firmy, żeby mogli korzystać ze wszystkich tego typu udogodnień, więc będą mieli też PESEL - mówił Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

Przekroczenie granicy w okresie wojny da obywatelom Ukrainy prawo do legalnego pobytu w Polsce przez 18 miesięcy z możliwością przedłużenia.

- Ta ustawa daje instytucjom państwowym i samorządowym możliwości udzielania bieżącej pomocy – wyżywienia, zakwaterowania, transportu dla wszystkich uchodźców, którym taka pomoc będzie potrzebna - dodał Kamiński.

Podkreślono, że nowe zasady będą obejmowały wyłącznie uchodźców pochodzenia ukraińskiego. Osoby uciekające przed wojną, które są innej narodowości, muszą korzystać z istniejących już procedur - na tej podstawie mogą ubiegać się o pobyt stały i ochronę międzynarodową w Polsce.

Specustawa trafi teraz do Sejmu.

Sedno Sprawy - Łukasz Schreiber