Pierwsza elektrownia jądrowa na czas – spotkanie minister klimatu i środowiska z szefem koncernu Westinghouse

2024-04-15 15:01
Gdzie powstanie trzecia elektrownia atomowa w Polsce? Wiceminister Rebenda komentuje
Autor: pixabay.com

Wszystkim zależy, żeby pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce powstałą na czas, o tym rozmawiała Paulina Hennig-Kloska z Patrickiem Fragmanem, prezesem i dyrektorem wykonawczym Westinghouse Electric Company, firmy-dostawcy amerykańskiej technologii dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Spotkanie odbyło się 10 kwietnia 2024 r. w siedzibie resortu. Podczas spotkania minister Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że nowy rząd jest w pełni zaangażowany w transformację energetyczną, a energia jądrowa jest ważnym elementem tego procesu i będzie stanowić istotna część przyszłego polskiego miksu energetycznego. Minister podkreśliła również wagę terminowej realizacji projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Jak podaje strona ministerstwa, podczas spotkania minister Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że nowy rząd jest w pełni zaangażowany w transformację energetyczną, a energia jądrowa jest ważnym elementem tego procesu i będzie stanowić istotna część przyszłego polskiego miksu energetycznego. Minister podkreśliła również wagę terminowej realizacji projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Polski rząd oczekuje szerokiego zaangażowania polskich firm w realizację projektu budowy elektrowni jądrowej, zgodnie z ich doświadczeniem i kompetencjami. Stworzy to nowy sektor przemysłu w Polsce, który będzie dawał nowe miejsca pracy

- powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

W ramach „Programu polskiej energetyki jądrowej” pierwszą elektrownię z trzema reaktorami w amerykańskiej technologii AP1000 zbuduje konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.