Piesi zapominają o ważnym przepisie. Można dostać nawet kilkaset złotych mandatu

2021-10-07 12:11
Śmiertelne potrącenie na Podlasiu. Pieszy nie miał odblasków
Autor: jch

Nawet 500 złotych może wynieść mandat, który otrzyma zapominalski pieszy. Wystarczy, że poruszają się po zmroku bez obowiązkowych elementów odblaskowych. Okres jesienno-zimowy, to szybciej zapadający zmrok, a co za tym idzie - policjanci bardziej wyczuleni na to, czy mamy ze sobą odblask.

Kto musi nosić elementy odblaskowe? Przede wszystkim piesi, którzy po zmierzchu poruszają się po drodze, znajdującej się poza obszarem zabudowanym. Powinien on być tak noszony, by pozostawał widoczny dla innych uczestników ruchu. Jeśli go nie posiadamy - możemy spodziewać się mandatu. Podobnie jak piesi, którzy poboczem prowadzą wózek, rower, motocykl czy skuter.

Brak odblasku ukarany może być mandatem w wysokości 500 zł.

Z nakazu noszenia odblasków zwolnione są osoby, które poruszają się po zapadnięciu ciemności chodnikiem oraz w strefie zamieszkania. Nie obowiązuje on również w mieście.

Policjanci przypominają, że pieszy idący w ciemności - poza obszarem zabudowanym - ubrany w ciemny strój, dostrzegalny jest dla kierowcy z odległości ok. 40 metrów. Natomiast pieszy posiadający elementy odblaskowe, może być widoczny z odległości 150 m.