Podwyżki cen prądu: O ile więcej zapłacimy? [EKSPERT]

2021-12-10 19:33
Podwyżki prądu: O ile więcej zapłacimy? [EKSPERT]
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Brak prądu w Bydgoszczy. Gdzie Enea zaplanowała wyłączenia? [13.01.2022]

Wkrótce należy się spodziewać podwyżek prądu. Urząd Regulacji Energetyk zatwierdzi nowe taryfy. O ile więcej zapłacimy? Sprawdź przewidywania eksperta!

Będzie drożej. Jak bardzo? Tego dowiemy się w przyszłym tygodniu. Wtedy Urząd Regulacji Energetyki ma zatwierdzić przyszłoroczne taryfy na prąd. Nie ma wątpliwości, że rachunki pójdą w górę - przyznaje Wojciech Jakóbik z portalu biznesalert.pl.

- Można sobie wyobrazić podwyżkę między 15 a 40 proc. w zależności od tego, jak bardzo będziemy chcieli przełożyć kryzys energetyczny na rachunki. Regulatorzy będą brali pod uwagę różne czynniki, natomiast nie ma siły, muszą być podwyżki, tak samo jak na całym świecie są - tłumaczy ekspert.

Czytaj także: Szczepienie przeciw Covid-19 znacznie zmniejsza ryzyko zgonu! Te dane szokują

Powodem podwyżek jest trudna sytuacja na rynku energii na całym świecie. - Mamy skok zapotrzebowania na wszystko - w tym na energię wywołany odrodzeniem gospodarczym po trzeciej fali koronawirusa i podaż nie nadąża. Do tego dochodzi rosnąca cena uprawnień do emisji CO2, która notuje rekordy - dodaje Jakóbik.

W związku z nieuchronną podwyżką cen energii rząd wprowadził pakiet osłonowy dla najuboższych. Bon energetyczny ma w znacznej części pokryć koszty wyższych rachunków za prąd.

Sedno Sprawy - Waldemar Kraska