Policja ostrzega urlopowiczów: Zabezpiecz mieszkanie przed wyjazdem

2022-06-22 8:38
Złodziej
Autor: Pixabay.com

Nawet najnowocześniejsze systemy alarmowe oraz zabezpieczenia mechaniczne nie stanowią przeszkody dla włamywacza. Jak zabezpieczyć swój dom przed wizytą nieproszonych gości i jak się zachować, jeśli zabezpieczenia zawiodą? Policja radzi.

Przed wyjazdem na wakacyjny urlop wielu z nas zapomina o tym, że to idealny czas dla złodziei, którzy czekają na naszą nieuwagę. Policjanci postanowili podzielić się kilkoma cennymi radami odnośnie zabezpieczenia swoich czterech kątów podczas wakacyjnych wyjazdów.

Jak zauważają przed wyjazdem na urlop zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu

Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce czy popularnych teraz portalach społecznościowych

- dodają.

Profilaktyka

Jak dodają mundurowi, nawet w najlepiej zabezpieczonym mieszkaniu nie pozostawiajmy kosztowności, czy większej ilości gotówki. Cenne przedmioty najlepiej jest zdeponować w banku. Zapiszmy numery fabryczne wartościowych przedmiotów, takich jak laptop, konsola do gier, kamera, tablet. Dodatkowo zróbmy listę, a jeżeli to możliwe, także dokumentację fotograficzną posiadanej biżuterii, antyków i obrazów. W przypadku kradzieży, zwiększy to szansę na ich odnalezienie. "Nie chwalmy się osobom postronnym swoją zamożnością, nowo zakupionymi sprzętami, a także zwracajmy uwagę na to, jakie informacje zamieszczamy o sobie na portalach społecznościowych. Nie publikujmy zdjęć, na których w tle widoczne jest wyposażenie naszego mieszkania" - podsumowują.

Co w przypadku, kiedy w naszym mieszkaniu doszło do włamania?

Po pierwsze, nie wpadajmy w panikę. Istotne dla dalszego rozwoju sytuacji jest to, aby nie zacierać śladów. Gdy staniesz się ofiarą włamania, wezwij Policję. Postaraj się niczego nie dotykać, nie sprzątaj, nie przeglądaj swoich rzeczy – w ten sposób nie zacierasz śladów pozostawionych przez włamywaczy. Po przyjęciu zgłoszenia przez Policję, do mieszkania przyjedzie technik, który zabezpieczy dostępny materiał dowodowy. Mundurowi dokonają oględzin miejsca zdarzenia oraz spiszą oszacowane przez poszkodowanego straty. Każda informacja mogąca pomóc w schwytaniu sprawców przestępstwa jest istotna, dlatego nie należy bać się dzwonić na Policję, pod numer 997.