Pomoc dla uchodźców z Ukrainy i Polaków przyjmujących ich pod swój dach. Rząd przyjął projekt specustawy

2022-03-07 14:25 Róża Perszon
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy i Polaków przyjmujących ich pod swój dach - Rząd przyjął projekt specustawy
Autor: twitter.com

Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy – poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. W projekcie mowa m.in. o zapisach gwarantujące pieniądze dla Polaków przyjmujących Ukraińców pod swój dach.

W poniedziałek (7 marca) podczas konferencji premiera Mateusza Morawieckiego poinformowano o szczegółach przygotowywanej specustawy dotyczącej uchodźców wojennych przybywających z terenu Ukrainy. Projekt ma trafić na posiedzenie Sejmu już we wtorek (8.03) i zawiera między innymi zapisy gwarantujące pieniądze dla Polaków przyjmujących Ukraińców pod swój dach.

W projekcie zawarto kilka rozwiązań, które wpłyną na życie uchodźców z Ukrainy w Polsce. To między innymi zalegalizowanie ich pobytu na terenie naszego kraju początkowo przez 18 miesięcy

Dzięki tej ustawie obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w Rzeczypospolitej przez 18 miesięcy na zasadach legalnych: będą mogli podejmować pracę i ten okres będzie mógł zostać wydłużony do 3 lat, czyli o kolejne 18 miesięcy

– dodał premier. 

Premier podkreślił jeszcze, że ta ustawa umożliwia przekazanie wsparcia finansowego Polakom, którzy pod swój dach przyjęli rodziny Ukraińskie - to 40 zł dziennie, czyli ok. 1200zł miesięcznie, które będzie trafiało za pośrednictwem samorządów przez okres 2 miesięcy.

Jak podkreśliła minister Marlena Maląg, w Polsce jest rekordowo niskie bezrobocie i nasz rynek pracy jest chłonny. Pracodawca w ciągu 7 dni będzie miał obowiązek zgłoszenia, że daną osobę zatrudnił.

Nie ma żadnego pierwszeństwa dla Ukraińców w dostępie do usług publicznych – to komentarz premiera do akcji dezinformacyjnych prowadzonych w mediach społecznościowych, że Polacy jakoby mieliby nie być przyjmowani do szpitala, bo pierwszeństwo mają Ukraińcy.