Prawo jazdy będzie droższe? Szykują się spore zmiany

2022-10-27 16:02
Egzaminy na prawo jazdy odwołane. W tych miejscowościach trwa protest w WORD-ach!
Autor: pixabay.com Egzaminy na prawo jazdy odwołane. W tych miejscowościach trwa protest w WORD-ach!

poselski projekt ustawy, dający możliwość przekazywania z budżetu województwa dotacji celowych albo podmiotowych do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego został pozytywnie zaopiniowany przez Sejmową Komisje Infrastruktury. Zakłada m.in podniesienia stawek za egzaminy na prawo jazdy.

Samorządowcy zwracają uwagę na trudną sytuację finansową Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD). Wynika ona m.in. z rosnących kosztów utrzymania tych jednostek – podwyżki cen towarów, usług, paliw, energii elektrycznej i gazowej, jak również zwiększonych kosztów przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy. Ponadto, jak podaje Wprost.pl, od 2013 roku aż o 75 proc. wzrosła minimalna wysokość wynagrodzenia za pracę, co też wpłynęło na koszty funkcjonowania ośrodków egzaminowania.

Sejmowa Komisja Infrastruktury pozytywnie zaopiniowała we wtorek poselski projekt ustawy, dający możliwość przekazywania z budżetu województwa dotacji celowych albo podmiotowych do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. W projekcie przewidziano, że wysokość opłaty za poszczególne części egzaminu na prawo jazdy.

Jak zmienią się ceny?

  • Część teoretyczna egzaminu w zakresie uprawnień każdej z kategorii prawa jazdy nie może przekroczyć 50 zł
  • Część praktyczna nie może przekroczyć 200 zł za większość kategorii tylko za egzamin na autobus z przyczepą będzie to 250 zł

Obecnie opłata za egzamin teoretyczny za prawo jazdy na samochód osobowy wynosi 30 zł, a za egzamin praktyczny to 140 zł.