Prezydent wprowadza stan wyjątkowy w Polsce. Od kiedy obowiązuje?

2021-09-02 16:22
Co to jest stan wyjątkowy? Jakie będą ograniczenia?
Autor: Tomasz Matuszkiewicz Co to jest stan wyjątkowy? Jakie będą ograniczenia?

2 września prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w Polsce. Nie dotknie on całego kraju, lecz poszczególnych miejscowości w województwie podlaskim i lubelskim. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał przez 30 dni. Jakich ograniczeń należy się spodziewać?

Stan wyjątkowy w Polsce. Jest już decyzja prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie. Ograniczenia już zaczęły obowiązywać w województwach podlaskim i lubelskim. W dzienniku ustaw opublikowano już rozporządzenie prezydenta.

Stan wyjątkowy ma zostać wprowadzony w 115 miejscowościach w woj. podlaskim oraz w 68 miejscowościach w woj. lubelskim. Stan wyjątkowy w Polsce potrwa od 2 września przez 30 dni. Jest związany z kryzysem migracyjnym i sytuacją przy granicy z Białorusią.

- Dzisiaj, dosłownie przed chwilą prezydent podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie wskazanym we wniosku przez Radę Ministrów. To jest mniej więcej 3-kilometrowy pas województwa lubelskiego i województwa podlaskiego, to jest granica Polski z Białorusią - powiedział rzecznik prasowy prezydenta RP, Błażej Spychalski.

Stan wyjątkowy w Polsce. Jakie ograniczenia będą obowiązywać?

W ramach wprowadzonego stanu wyjątkowego obowiązuje m.in.:

  • zawieszenie prawa do organizowania imprez masowych,
  • zawieszenie prawa do organizowania zgromadzeń,
  • obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej.
  • zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach położonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym;
  • zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów, położonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym;
  • ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia na obszarze objętym stanem wyjątkowym;
  • ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.