Prognoza na weekend. Synoptycy nie mają dobrych wieści

2024-05-10 9:52
Pogoda na matury 2024 w Rzeszowie. Czy maturzystom dopisze aura?
Autor: Fot. Pixabay.com

Jak informuje IMGW przeważający obszar Europy znajduje się pod wpływem układu wysokiego ciśnienia z centrum nad Morzem Północnym. Co to dla nas oznacza? Synoptycy nie mają dobrych wieści.

Jak informuje IMGW przeważający obszar Europy znajduje się pod wpływem układu wysokiego ciśnienia z centrum nad Morzem Północnym. Niże obserwowane są nad południowo-wschodnią i północno-wschodnią częścią kontynentu.

Polska jest w zasięgu klina wyżu znad Morza Północnego, w suchym i chłodnym przetransformowanym powietrzu arktycznym, jedynie na północy zaznacza się płytka zatoka niżu znad zachodniej Rosji. Ciśnienie atmosferyczne podwyższone, nieznacznie waha się.

- podaje IMGW cytowane przez PAP. 

Jak podaje portal Twoja Pogoda, szczególnie zimno będzie od nocy z piątku na sobotę (10/11.05), na północy, wschodzie i w centrum, gdzie temperatura spadnie do -3 stopni, a przy gruncie do -6 stopni. Lokalnie w obniżeniach terenowych i miejscach zacienionych może być nawet do -10 stopni.

W pierwszej połowie przyszłego tygodnia przymrozki będą ograniczać swój zasięg, będą też lżejsze, ale do czasu. W drugiej połowie tygodnia znów zaczną się nasilać, w dodatku obejmować już niemal cały kraj. Zbiegnie się to w czasie z imieninami „zimnych ogrodników” i „zimnej Zośki”.

- czytamy.