Projekt ustawy budżetowej na 2024 r. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

2023-12-22 7:36
Pieniądze
Autor: Pixabay.com

To, co dla nas najważniejsze, to zapewnienie w budżecie państwa na 2024 r. pieniędzy na te wydatki, które wypełniają zobowiązania wobec milionów Polek i Polaków – podkreślił Premier Donald Tusk. To m.in. podwyżki dla nauczycieli oraz pracowników sfery budżetowej.

Jak podaje kancelaria Prezesa Rady Ministrów, dochody budżetu państwa w 2024 r. mają wynieść ok. 682 mld zł, a wydatki powinny ukształtować się na poziomie ok. 866 mld zł. Deficyt budżetu państwa ma wynieść 184 mld zł.

Wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników sfery budżetowej

Zgodnie z zapowiedzią, rząd Premiera Donalda Tuska w budżecie na 2024 r. zapewni środki na podwyżki dla nauczycieli. Średnie wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 30 proc., a w przypadku nauczycieli początkujących – o 33 proc. Podwyżki obejmą również nauczycieli przedszkolnych i akademickich.

– Pamiętaliśmy także, zgodnie z naszymi zobowiązaniami, o nauczycielkach i nauczycielach przedszkolnych. I tutaj przeznaczyliśmy dodatkowe 2,3 miliarda zł dotacji przedszkolnej dla samorządów na sfinansowanie podwyżek dla nauczycieli i nauczycieli w przedszkolach. To samo dotyczy nauczycieli, nauczycielek akademickich – także wzrost o 30%

- poinformował premier. 

Ustawa budżetowa na 2024 r. zakłada także finansowanie procedury in-vitro. Na ten cel zostanie przeznaczone 500 mln zł. Na wsparcie z rządowych środków będą mogli liczyć również rodzice w ramach nowego programu Aktywny Rodzic. Chodzi o wypłatę tzw. „babciowego” w wysokości 1500 zł. - czytamy. 

Powrócą też takie instytucje jak Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – tutaj przeznaczyliśmy 10 milionów złotych – poinformował Premier.