Protest rolników w całej Polsce. Rolnicy blokują drogi krajowe i miasta

2024-03-20 13:39
Protesty rolników na Pomorzu. Utrudnienia na S7 i drogach lokalnych
Autor: Adam Warżawa/PAP

W środę (20 marca) w całej Polsce trwają kolejne protesty rolników. Domagają się m.in. odstąpienia od przepisów Europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.Na Pomorzu wiele dróg jest nieprzejezdnych.

20 marca 2024 r. odbywa się kolejny ogólnopolski protest rolników. Rolnicy protestują w całej Polsce. Tym razem strajkujący postanowili głównie zablokować dojazdy do większych miast.

W całym kraju zapowiedziano ponad 580 protestów, w których szacowany jest udział blisko 70 000 osób. W województwie pomorskim główna manifestacja rolników odbywa się w Gdańsku w godzinach od 10 do 16. Protest rozpoczął się na Placu Solidarności, następnie uczestnicy przejechali ulicami do Urzędu Wojewódzkiego.

Dlaczego rolnicy protestują? 

Rząd cały czas stoi w miejscu. Nie robi ani kroku w przód, ani w tył. Nie ma jasnych deklaracji co do wycofania się z Zielonego Ładu. Chcemy żeby rząd zaczął z nami rozmawiać na poważnie. Zielony Ład jest szkodliwy nie tylko dla nas, ale też dla wszystkich Polaków

- powiedział reporterowi Radia Eska Marcin Czeczkowski, jeden z protestujących.

Protesty rolników trwają w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej od kilku tygodni. Domagają się oni m.in. odstąpienia od przepisów Europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE. Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają one umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz zmniejszenia użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę.