Przed nami naprawdę mroźny weekend. W wielu miastach spadnie śnieg

2022-11-18 9:57
Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg! Sensacyjna prognoza długoterminowa ekspertów IMGW. Jaka będzie zima 2022?
Autor: MacieicaM/cc0/Pixabay.com Trwa jeszcze kalendarzowe lato, ale są już pierwsze prognozy dotyczące początku zimy 2022 w Polsce.

Połowa tego tygodnia przyniosła nam naprawdę zimową aurę. Już w czwartek mieliśmy minusowe temperatury i pierwsze opady śniegu. W weekend będzie nawet minus 10 stopni i 15 centymetrów śniegu.

Jak informuje IMGW Europa zachodnia, południowa i południowo-wschodnia są pod wpływem niżów z frontami atmosferycznymi. Skandynawia i kraje nadbałtyckie są w zasięgu wyżu. Polska znajduje się pomiędzy wyżem znad Skandynawii a niżem z ośrodkiem nad Chorwacją. Z północy napływa arktyczna masa powietrza.

"Do Polski dociera chłodne arktyczne powietrze, a wraz z nim zimowa aura. Potrwa ona nawet do końca przyszłego tygodnia"

– mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Jak podaje PAP, w piątek zdecydowanie więcej śniegu spadnie na południu. W obszarach podgórskich nawet 10–15 cm. Śnieg pojawi się również w północnej części kraju, a nawet w centrum. Na północnym-wschodzie zaledwie się zabieli, ale na południu, szczególnie na wysokości ok. 700 m n.p.m. biały puch będzie się utrzymywał.