Raty kredytów rosną nawet bez podwyżki stóp procentowych. Czym jest wskaźnik WIBOR?

2022-10-21 12:58
Raty kredytów rosną nawet bez podwyżki stóp procentowych. Czym jest wskaźnik WIBOR?
Autor: pixabay.com Raty kredytów rosną nawet bez podwyżki stóp procentowych. Czym jest wskaźnik WIBOR?

Podwyżki stóp procentowych ostatnio nie było, ale kredytobiorcy i tak zapłacą więcej. To przez wskaźnik WIBOR, który w przypadku trzymiesięcznego wariantu jest najwyższy od 20 lat. Czym jest wskaźnik WIBOR i o ile wzrosną raty kredytów?

Podwyżki rat kredytów

Przy poprzedniej aktualizacji WIBOR wynosił 7 proc., teraz jest o 0,4 proc. wyższy, a to oznacza podwyżkę raty - tłumaczy główny analityk Expandera Jarosław Sadowski. - Osoby, które w najbliższym czasie będą miały aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego, będą miały właśnie teraz uwzględniony ten poziom stawki WIBOR i w związku z tym muszą przygotować się na wzrost raty - dodaje.

Czytaj także: Sławomir Nitras w Sednie Sprawy: "Ziobro będzie uzbrojony w amunicję od ruskich gangsterów"

- Jeżeli weźmiemy kredyt np. na 300 tys. zł na 25 lat i mówimy o kredycie udzielonym w lipcu ubiegłego roku, to w takim przypadku rata wzrośnie z 2530 zł - tyle wynosiła w przeciągu ostatnich trzech miesięcy - do poziomu 2598 zł - tłumaczy ekspert.

Czytaj także: Sejm uchwalił w czwartek ustawę na maksymalne ceny energii elektrycznej

Ekonomiści podkreślają, że nawet jeśli stopy procentowe nie będą już rosły, to raty kredytu hipotecznego - dalej tak.

- Dlatego, że kontrakty terminowe na stopę procentową pokazują, że w przeciągu najbliższych sześciu miesięcy ten WIBOR może wzrosnąć nawet do poziomu 8,13 - tłumaczy Sadowski.

Na wysokość WIBOR-u, oprócz stóp procentowych, wpływa także sytuacja na rynkach finansowych i zapotrzebowanie banków na pieniądze.

Afera taśmowa. Rosjanie wpłynęli na polskie wybory?! Sławomir Nitras nie ma wątpliwości [SEDNO SPRAWY]