Rishi Sunak zastąpi Liz Truss. Kim jest nowy premier Wielkiej Brytanii?

2022-10-24 15:40
Rishi Sunak zastąpi Liz Truss. Kim jest nowy premier Wielkiej Brytanii?
Autor: Twitter/Rishi Sunak Rishi Sunak zastąpi Liz Truss. Kim jest nowy premier Wielkiej Brytanii?

Rishi Sunak został wybrany na nowego premiera Wielkiej Brytanii. Zastąpi Liz Truss, która po niecałych dwóch miesiącach zrezygnowała ze stanowiska. Kim jest Sunak? Dowiedz się więcej o nowym premierze Wielkiej Brytanii.

Rishi Sunak został wybrany na nowego premiera Wielkiej Brytanii.  Nowy lider rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej ma zaledwie 42 lata i jest najmłodszym obejmującym urząd od ponad 200 lat. Pochodzi z Indii i jest pierwszym premierem tego kraju pochodzącym z mniejszości etnicznej. 

Rishi Sunak ukończył Uniwersyt Oksfordzki, a następnie MBA na Stanford University w Kalifornii. Pracował m.in.jako analityk w banku Goldman Sachs oraz w dwóch funduszach hedgingowych. Po raz pierwszy został wybrany do Izby Gmin w 2015 r. Choć pełnił już niższe stanowisko rządowe jeszcze za czasów Theresy May, to jego kariera nabrała rozpędu po objęciu władzy przez Johnsona w 2019 r. W lutym 2020 r. - nie mając jeszcze skończonych 40 lat - został ministrem finansów.

Czytaj także: Waloryzacja 500 plus - większość Polaków jest na "nie"

W wyborach Sunak miał tylko jedną rywalkę - byłą przewodniczącą Izby Gmin Penny Mordaunt, ale nie zdołała ona uzyskać wystarczającego poparcia w klubie poselskim i na kilka minut przed ogłoszeniem wyników uznała swoją porażkę. Boris Johnson przyznał, że to nie jest dobry czas na jego powrót. Sunak oficjalnie obejmie stanowiska premiera po tym, jak zostanie przyjęty przez króla Karola III, który formalnie powierzy mu misję sformowania rządu. Audiencja najprawdopodobniej odbędzie się we wtorek.