Równonoc jesienna w 2022 roku. Czym jest i kiedy wypada?

2022-09-19 9:04
Słoneczna i ciepła jesień zagości w Toruniu. Koniec tygodnia nawet z przymrozkami [Pogoda w Toruniu]
Autor: pixabay.com

Równonoc jesienna - termin, który zazwyczaj kojarzy nam się z rozpoczęciem jesieni. W tym roku to także pierwszy dzień jesieni kalendarzowej, co nie jest regułą. O jakim dniu mowa?

Równonoc jesienna jest dniem, w którym długość dnia i nocy zrównują się ze sobą, na co wskazuje sama nazwa. Począwszy od dnia równonocy jesiennej przez kolejne pół roku w naszym życiu będzie dominowała ciemność i mrok. Równonoc jesienna wyznacza astronomiczny początek trzeciej, najbardziej kolorowej pory roku. Od tego momentu przez pół roku Słońce każdego dnia coraz krócej będzie oświetlało półkulę północną. Będzie to trwało aż do dnia przesilenia zimowego. Równonoc jesienna, zwana też równonocą wrześniową, na półkuli północnej następuje w okolicach od 21 do 24 września, kiedy to Słońce przechodzi przez Punkt Wagi. Data równonocy jesiennej będzie jednocześnie wyznaczała równonoc wiosenną na półkuli południowej.

Równonoc jesienna 2022: Kiedy wypada?

Równonoc jesienna nastąpi dokładnie 23 września o 03:04. Tego samego dnia rozpoczyna się też jesień kalendarzowa, której data jest stała. Kalendarzowa jesień będzie tradycyjnie trwać przez trzy miesiące, czyli aż do 21 grudnia.

W kulturze ludowej wierzono, że natura sama decyduje o tym, kogo chce obdarzyć swoją łaską. Aby zaskarbić sobie jej przychylność, podczas równonocy jesiennej składano jej ofiary z letnich plonów i części zimowych zapasów. Ludzie w ten sposób chcieli zapewnić sobie to, by po mrozach i zimnie wróciła do nich wiosna, a przyroda zaczęła znowu rodzić owoce, z których korzystają.

Przed wiekami Słowianie czcili równonoc jesienną jako święto plonów zebranych podczas lata. Każdego roku z tej okazji składali ofiary bóstwom urodzaju takim jak Mokosz, Weles (Wołos) czy Świętowit. Te obrzędy przetrwały do naszych czasów pod postacią dożynek.