Ruszają kontrole w sprawie dodatku węglowego

2022-12-18 12:01
Węgiel - zdjęcie poglądowe
Autor: pixabay.com

Ci, którzy złożyli wnioski o dodatek węglowy, powinni spodziewać się wizyty urzędnika. Jak będą wyglądały takie kontrole? Czego należy się spodziewać?

W całym kraju ruszają kontrole dodatku węglowego. Mają one na celu ustalenie, czy osoby deklarujące piec węglowy jako główne źródło ogrzewania, faktycznie korzystają z takiego źródła ciepła. Jak podaje portal Goniec.pl, urzędnicze wizyty w polskich domach to pokłosie licznych doniesień o nieprawidłowościach, do których miało dochodzić podczas składania wniosków.

Jak donosi czestochowa.wyborcza.pl, pierwsze doniesienia płyną właśnie z Częstochowy, chociaż można przypuszczać, że kontrole mogły już mieć miejsce również w innych miejscowościach, a lada moment – będą prowadzone także w innych rejonach kraju.

Bezwzględnie warto pamiętać, że niewpuszczenie urzędnika do mieszkania, automatycznie odbiera uprawnienie do dodatku. Jak podaje Radio Eska, takie kontrole mogą odbywać się także w soboty. 

Interia.pl z kolei zaznacza, że jeśli podczas wizyt kontrolujących okaże się, że nie przez pomyłkę, a ze względu na chęć uzyskania dodatkowych pieniędzy od rządu, ktoś zadeklarował inne źródło ciepła w swoim domu, zostanie objęty on odpowiedzialnością karną.

Przypomnijmy, że jednym z warunków, które trzeba spełnić, było dostarczenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Należało w niej między innymi określić, jaki rodzaj opału stosowany jest w danym gospodarstwie.