Rząd wstrzymuje wydawanie certyfikatów covidowych! Sprawdź, czy twój dokument jest ważny

2021-12-03 15:52
Certyfikaty covidowe będą sprawdzane w Polsce! Niedzielski ogłosił obostrzenia
Autor: pexels Certyfikaty covidowe będą sprawdzane w Polsce! Niedzielski ogłosił obostrzenia

Wydawanie certyfikatów covidowych wstrzymane! Ministerstwo Zdrowia nie wydaje dokumentów osobom, które zostały zaszczepione preparatem Johnson&Johnson. I wcale nie chodzi tu o kwestie zdrowotne... Sprawdź, dlaczego Twój certyfikat może nie działać.

Ministerstwo Zdrowia wstrzymuje wystawianie certyfikatów covidowych po dawce przypominającej szczepionki Johnson & Johnson! Powodem nie są kwestie medyczne, a... czysto techniczne. Jak mówi rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, to problem na poziomie unijnego systemu i dotyka obywateli wszystkich krajów wspólnoty.

- Po zaszczepieniu szczepioną Johnson&Johnson dawką przypominającą, aplikacje we wszystkich państwach unijnych odczytują, że jesteśmy po pełnej dawce szczepionki Pfizera lub Moderny i obowiązuje nas ten 14-dniowy okres oczekiwania - tłumaczy Andrusiewicz.

Techniczne problemy nie są powodem, by odkładać umówione szczepienie - dodaje. Certyfikaty zostaną wystawione w ciągu dwóch tygodni, a do tego czasu ważne są wystawione po poprzedniej dawce. - Nie decydujemy się, by zastępować certyfikat stary certyfikatem nowym, więc wszyscy od dzisiaj będą posługiwać się certyfikatem starym, a w wciągu dwóch tygodni certyfikat nowy trafi na Internetowe Konto Pacjenta - dodaje.

Andrusiewicz podkreśla, że we wtorek podczas pobytu w Brukseli minister Adam Niedzielski przedstawi tę sprawę jako priorytetową w rozmowie z szefami resortów zdrowia krajów unijnych.

W piątek resort zdrowia poinformował o 26 965 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia. Najwięcej z województw:

  • śląskiego (3849),
  • mazowieckiego (3731),
  • wielkopolskiego (2781).
Sedno Sprawy - Tomasz Rzymkowski