Rzecznik Praw Obywatelskich chce wyjaśnień w sprawie wypadku radiowozu z nastolatkami

2023-01-12 8:36
Dawidy Bankowe. Radiowóz uderzył w drzewo. W środku były dwie nastolatki. Jest wewnętrzne postępowanie
Autor: policja.pl Dawidy Bankowe. Radiowóz uderzył w drzewo. W środku były dwie nastolatki. Jest wewnętrzne postępowanie

Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich chce wyjaśnień w sprawie wypadku radiowozu w Dawidach Bankowych. O sprawie zrobiło się głośno, gdy okazało się, że policjanci przewozili w aucie dwie nastolatki.

Rzecznik Praw Obywatelskich wydał oświadczenie w sprawie głośnego wypadku, do którego doszło na początku roku:

RPO podjął z własnej inicjatywy sprawę dotyczącą wypadku radiowozu w nocy z 2 na 3 stycznia 2023 r.

Prokuraturę Rejonową w Pruszkowie poprosił o informacje o dotychczasowym przebiegu postępowania w tej sprawie. Pyta, jakie czynności procesowe zostały dotychczas podjęte oraz jakie czynności są  planowane dalszej kolejności.

Do Komendanta Powiatowego Policji w Pruszkowie zwrócił się z  prośbą o wyjaśnienia dotyczące zdarzenia oraz o informacje o czynnościach wyjaśniających i ewentualnie postępowań dyscyplinarnych wszczętych wobec tych funkcjonariuszy.

Szczególne zaniepokojenie Rzecznika budzi szeroko opisany w mediach fakt nieudzielenia pomocy medycznej nastolatkom poszkodowanym w wypadku, które z niewyjaśnionych powodów były przewożone radiowozem, a także próba ukrycia przez funkcjonariuszy faktu przewożenia radiowozem osób postronnych.