Rzecznik rządu w "Sednie Sprawy" ostrzegał przed kolejnym lockdownem

2021-09-17 10:16 Arkadiusz Nauka
Rzecznik rządu w Sednie Sprawy ostrzegał przed kolejnym lockdownem
Autor: Sedno Sprawy

Rząd nie wyklucza kolejnego lockdownu, mówi jego rzecznik. Minister Piotr Müller twierdzi, że czwarta fala pandemii może wymagać ponownego wprowadzenia sprawdzonych już obostrzeń. Czy stan wyjątkowy zostanie przedłużony? Czy rząd będzie informował, które z ujawnianych prywatnych maili są prawdziwe, a które fałszywe, jak głęboka będzie rekonstrukcja Rady Ministrów? Odpowiedzi w dzisiejszym Sednie Sprawy.

Zawsze istnieje ryzyko wprowadzenia kolejnego lockdownu. Liczba zachorowań pod tym kątem nie jest optymistyczna, bo cały czas rośnie. Natomiast wyciągamy wniosku z zeszłego roku, dlatego cała infrastruktura medyczna jest przygotowana do tego, żeby zabezpieczyć zwiększoną liczbę zakażeń - mówił dzisiaj, 17 września Piotr Muller, rzecznik rządu w programie "Sedno Sprawy" Radia Plus.

Minister tłumaczył, że żadnego lockdownu wykluczyć nie można, ale prawdopodobnie w pewien sposób obostrzenia będą się różniły od tego, co znamy z poprzednich fal pandemii. Piotr Muller wykorzystał okazję, żeby po raz kolejny zaapelować do Polaków o zaszczepienie się, ponieważ jest to jedyna skuteczna metoda na wygranie z epidemią.

Rzecznik rządu był pytany na jakiej podstawie polskie władze będą podejmowały ewentualne decyzje o wprowadzaniu obostrzeń w konkretnych powiatach czy województwach.

- Wariant jest taki, że w przypadku zwiększenia liczby zakażeń będziemy patrzeć regionalnie, bo liczba osób zakażonych będzie różna w różnych miejscach również ze względu na stopień zaszczepienia - wyjaśnił Muller.

Minister dopytywany o konkrety, odparł, że rząd będzie reagował na bieżąco. Piotr Muller zapowiadał też, że rząd nie skorzysta z "modelu francuskiego", który dawałby wiele przywilejów osobom zaszczepionym.

Afera hakerska, czy ujawnione maile są autentyczne?

Rzecznik rządu był pytany również o to czy treść maili najważniejszych osób w państwie, które pojawiły się na rosyjskich platformach, jest autentyczna.

- Od początku podkreślamy, że nie będziemy się odnosić do każdego maila, który jest publikowany przez osoby ze wschodu, bo takie mamy zalecenia służb - wyjaśnił rzecznik rządu.

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej.

Sedno Sprawy - Piotr Müller