Sebastian Kaleta w Sednie Sprawy: "Sądy potrzebują poważnej reformy, nie sędziów pokoju"

2022-09-27 10:39
Sebastian Kaleta w Sednie Sprawy
Autor: Radio Plus

Sądy potrzebują poważnej reformy, a nie sędziów pokoju, mówi Sebastian Kaleta. Wiceminister sprawiedliwości krytycznie ocenia koncepcję Pawła Kukiza i prezydencki projekt w tej sprawie. Zapowiada wdrożenie koncepcji sędziów pokoju do ustawy spłaszczającej strukturę wymiaru sprawiedliwości. Czy Solidarna Polska popiera podatek od nadmiarowych zysków, czy do wyborów pójdzie razem z PiS? Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.

Jacek Prusinowski, prowadzący program Sedno Sprawy przypomniał słowa sekretarza generalnego PiS. Mówił on, że do końca tygodnia zamknięta zostanie sprawa sędziów pokoju. Czy Solidarna Polska poprze te propozycje?

- Uważamy, że sądy potrzebują poważnej reformy, a nie takiej kosmetyki w postaci sądów pokoju - powiedział Sebastian Kaleta. - Nasza propozycja jest taka, że poprawimy projekt Pawła Kukiza i zaproponujemy głosowanie tego projektu wspólnie z całą reformą sądów, żeby nie robić tego jakimiś segmentami.

Według gościa Sedna Sprawy, propozycja Pawła Kukiza nie jest dostosowana do tego, co SP próbuje zrobić od pięciu lat.

- Sam prezes Jarosław Kaczyński mówił o pewnych wątpliwościach konstytucyjnych tej konstrukcji Pawła Kukiza - wskazał Kaleta. - Wszyscy chcemy żeby było prosto. Tak nam się wydaje, ale system Pawła Kukiza tego nie zapewni. Mamy konstytucję, która wskazuje jak się powołuje sędziów. Mamy KRS, który powołuje kandydatów.

Co zatem planuje zrobić ugrupowanie wiceministra?

- Podjęliśmy się znalezienia złotego środka - powiedział Sebastian Kaleta. - Pracujemy nad tym, żeby te koncepcje jakoś ujednolicić, połączyć. Chcemy do naszego pakietu, który jest o wiele bardziej przmyślany ,dołączyć projekt sędziów pokoju. Zależy nam na tym, żeby dokonała się reforma sądownictwa.

Obejrzyj całą rozmowę z Sebastianem Kaletą:

S.KALETA: SĄDY POTRZEBUJĄ POWAŻNEJ REFORMY, NIE SĘDZIÓW POKOJU