Środa Popielcowa 2023. Kiedy wypada? Czy to dzień wolny od pracy?

2023-02-20 12:59
Środa Popielcowa
Autor: pixabay.com Spowiedź przed środą popielcową w Krakowie

Popielec to święto ruchome, które przypada zawsze 46 dni przed Wielkanocą. W tym roku wypada 22 lutego. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy to dzień wolny od pracy?

Dzień rozpoczynający Wielki Post, czyli Środa Popielcowa to ważne święto w Kościele Katolickim.  Jest to dzień pokuty − obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia. Wierni nie są zobowiązani do uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej.

Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Obrzęd ten ma miejsce w czasie liturgii słowa po homilii i zastępuje akt pokuty. Kapłan ze złożonymi rękami zachęca najpierw wiernych, by zjednoczyli się z nim w modlitwie błagalnej o poświęcenie popiołu.

Środa Popielcowa. Czy jest to dzień wolny?

Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od nauki w szkole, a zatem szkoły podstawowe, ponadpodstawowe oraz uczelnie wyższe prowadzą tego dnia zajęcia zgodnie z planem. Co z pracą? Środa popielcowa nie jest także dniem wolny od pracy.