Stopa bezrobocia w lutym. Jest lepiej niż przed rokiem

2023-03-09 7:20
Praca
Autor: pixabay.com Praca

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 5,5 proc. i nie zmieniła się względem stycznia – poinformowała PAP w poniedziałek minister rodziny Marlena Maląg. W porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku nastąpił spadek stopy bezrobocia o 0,4 punktu procentowego.

„Równie niskie bezrobocie mieliśmy w lutym tylko raz – w 2020 roku, przed wybuchem pandemii COVID-19 w Polsce. To dowodzi, jak skuteczna okazała się interwencja państwa w czasie światowych kryzysów. Uratowaliśmy miliony miejsc pracy, uchroniliśmy nasze firmy przed zamknięciem, czego nie udało się zrobić wielu innym krajom. Jesteśmy jednym z liderów z najniższym bezrobociem w całej Unii Europejskiej” -

- mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w lutym w urzędach pracy zarejestrowanych było 866,1 tys. osób bezrobotnych, o 55,7 tys. mniej niż w końcu lutego ub. roku. Pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 92,3 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 0,3 tys. więcej niż miesiąc wcześniej.

Jak podaje portal gov.pl, pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 92,3 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 0,3 tys. więcej niż miesiąc wcześniej.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2023 r. kształtowała się w przedziale od 3,2 proc. w województwie wielkopolskim do 9,4 proc. w warmińsko – mazurskim.