Stopy procentowe wyższe. Co to oznacza dla naszych portfeli?

2021-10-06 16:40
Stop procentowa wyższa. Co to oznacza dla naszych portfeli?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Stop procentowa wyższa. Co to oznacza dla naszych portfeli?

Stopy procentowe będą wyższe! To niespodziewana decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Dzięki takim ruchom, być może uda się zatrzymać inflację, ale... wzrosną raty kredytów. O ile? Od kiedy obowiązują wyższe stopy procentowe?

Podrożeją kredyty, ale wyhamuje inflacja. Rada Polityki Pieniężnej poinformowała w środę o podwyższeniu stóp procentowych. Tym samym oprocentowanie w bankach wzrośnie. Co to oznacza? -  Podniesienie stóp procentowych oczywiście jest zwiększeniem kosztu dla tych wszystkich, którzy zaciągnęli kredyt również, przełoży się to na wzrost rat, ale ten wzrost będzie nieistotny, bo skala podwyżki jest też istotnie niższa. Dla tych wszystkich, który mają zdeponowane pieniądze w banku, może się okazać, że również nieznacznie wzrośnie oprocentowanie - mówi Artur Bartoszewicz Ekonomista SGH.

Czytaj także: Inflacja się rozpędza. Kiedy szansa na spadek cen?

Podniesienie stopy procentowej ma pomóc zatrzymać szalejącą inflację. - Myślę, że skala tych podwyżek jest dzisiaj w kieszeniach dla Kowalskiego, nawet jeśli jest kredytobiorcą, nieadekwatna do tego, co może się udać zrobić, czyli zatrzymania inflacji - dodaje Bartoszewicz.

Referencyjna stopa procentowa zostanie podniesiona o 40 punktów bazowych - z 0,1 do 0,5 proc. Podwyżka głównej stawki oznacza, że oprocentowanie depozytów, lokat oraz pożyczek i kredytów wzrośnie.