Studniówki 2023. Ceny zwalają z nóg, wiele szkół rezygnuje z ich organizacji

2022-12-28 12:41 Róża Perszon
Studniówka 2022: Czy może się odbyć? Znamy wytyczne!
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Studniówka 2022: Czy może się odbyć? Znamy wytyczne!

Szalejąca inflacja daje się we znaki wszystkim. Niestety, nie ominęła też tych, którzy w przyszłym roku wybierają się na studniówkę. Część szkół rezygnuje z takiej imprezy.

Ile konkretnie kosztują studniówki w 2023 roku? Jak podaje Radio Eska, w XII Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie cena za udział maturzysty w studniówce to 400 zł. Jeśli chce bawić się z osobą towarzyszącą, musi za nią zapłacić 300 zł, zatem koszt za parę to 700 zł.

Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie za studniówkę muszą zapłacić 400 zł i 250 zł za osobę towarzyszącą, czyli łącznie 650 zł. W III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Krakowie trzeba zapłacić od pary 700 zł. Bal maturalny odbędzie się w dworku w Wieliczce.

W tym roku składki zbierane w szkołach za parę to zwykle 600-800 zł (najwięcej w aglomeracji warszawskiej). Zawiera się w niej opłata wymagana przez wynajęty lokal oraz m.in. koszt obsługi fotograficznej czy prezentu dla dyrektora

Podczas pandemii wiele uczniów nie mogło bawić się na swoich studniówkach ze względu na różne zakazy. Jak podaje echodnia.eu, teraz, gdy organizacja, tak dużych wydarzeń jest już możliwa chętnych nie jest zbyt wielu. Wysokie ceny to jeden z czynników, który wpływa na to, że nie wszyscy maturzyści mogą sobie pozwolić na bal. Kolejna kwestia to fakt, że studniówka traci swój urok. Wiele młodych osób widząc, że starsi o rok, czy dwa koledzy nie mieli swoich bali, a nic z tego powodu się im nie stało, nie czują po prostu magii tej tradycji.