Te świąteczne potrawy mogą zaszkodzić twojemu pupilowi. Musisz na nie uważać

2022-04-13 14:29 Róża Perszon
Wielkanoc
Autor: pixabay.com

Wielkanoc to nie tylko czas rodzinnych spotkań czy radości ze zmartwychwstania Chrystusa. To także czas, w którym na naszych stołach gości masa jedzenia. Często chcemy się nim dzielić nawet z czworonożnymi domownikami. Są jednak produkty, na które powinniśmy szczególnie uważać.

Każdy z nas dobrze zna ten proszący wzrok naszego pupila, kiedy zajadamy się ciastami i sałatkami w okresie Wielkanocy. To, co jest smaczne i zdrowe dla ludzi, może być nieodpowiednie dla naszych pupili. Oto, o czym warto pamiętać przy wielkanocnym stole, kiedy towarzyszą nam psy i koty.

Zdecydowanie trzeba uważać na tłuste potrawy, których nie brakuje na naszym stole podczas świąt. Zbyt tłusta dieta może prowadzić u czworonogów do zaburzeń trawienia, a nawet groźnego zapalenia trzustki. Podobnie przy okazji mięs powinniśmy uważać na to, aby nie dawać psom kości które mogą stać się przyczyną uszkodzeń w jamie ustnej (np. zębów czy dziąseł), a także prowadzić do niedrożności jelit.

Słodycze

O tym, żeby nie częstować naszych pupili czekoladą i innymi słodkościami większość właścicieli doskonale wie. Ale w okresie świąt wielkanocnych trzeba zwrócić szczególną uwagę na słodkości, które nie trafiają na nasze stoły, a w zupełnie inne miejsca w naszych domach. Zabawa w poszukiwanie czekoladowych jajeczek ukrytych np. w ogrodzie to tradycja, która przywędrowała do nas z Niemiec i dostarcza wielu emocji zwłaszcza dzieciom. Pamiętajmy jednak, by w jej trakcie zachować szczególną ostrożność, jeśli towarzyszą nam zwierzęta.

Nie wszystko jest złe dla zwierząt. Specjalistka od żywienia psów Kristina Johansen, cytowana rzez blog apetete.pl, uważa, że „warzywa takie jak zielona fasola, marchewka, brokuły, cukinia lub chrupiące warzywa to doskonałe przysmaki" – podobnie jak niektóre owoce, takie jak jabłka, gruszki, banany i melony.