To sukces gdańskich lekarzy. Przyszyli kciuk 19-letniemu Kacprowi

2024-05-26 18:45
To sukces gdańskich lekarzy. Przyszyli kciuk 19-letniemu Kacprowi
Autor: pomorskie.eu

Lekarze z Klinicznego Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dorosłych GUMed w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku przyszyli palec młodemu pacjentowi. Wkrótce chory opuści szpital. Jednak czeka go rehabilitacja.

Operacja, jak podaje oficjalny portal samorządu województwa pomorskiego, odbyła się w środę, 15 maja 2024 r.

Pacjent odzyskał kciuk

Podczas pracy przy pile tarczowej 19-letni mężczyzna odciął kciuk. Wypadek wydarzył się w Wielkopolsce. Dzięki szybkiej akcji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, już po pięciu godzinach od zdarzenia, pan Kacper trafił na stół operacyjny w Gdańsku. Dlatego tak daleko? Ponieważ właśnie gdański oddział 15 maja pełnił tzw. dyżur replantacyjny dla pacjentów z całej Polski. Mikrochirurdzy z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMedu z doktor Zuzanną Dudą i Andrzejem Wawruszczakiem podjęli się przyszycia palca. Ta pięciogodzinna, skomplikowana operacja zakończyła się sukcesem. Młody pacjent odzyskał kciuk, który jest ukrwiony. A to zwiększa szanse na powrót do sprawności. Pan Kacper czuje się dobrze i jeszcze w tym tygodniu opuści szpital. Potem czeka go rehabilitacja.

Klinika GUMedu w „Koperniku”

Jak przypomina portal,  Kliniczny Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMedu realizuje działalność usługową w oparciu o bazę łóżkową Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. W jego obrębie działają wyspecjalizowane zespoły, wyodrębnione ze względu na specyfikę technik leczenia poszczególnych chorób narządu ruchu: endoprotezoplastyki, chirurgii ręki, zabiegi artroskopowe i onkologia ortopedyczna.