Tragedia w Przewodowie: Co już wiadomo? Sprawdź najważniejsze informacje

2022-11-16 8:25
Tragedia w Przewodowie: Co już wiadomo? Sprawdź najważniejsze informacje
Autor: eska.pl Tragedia w Przewodowie: Co już wiadomo? Sprawdź najważniejsze informacje

We wtorek 15 listopada na terytorium Polski spadła co najmniej jedna rakieta pochodzenia rosyjskiego, która zabiła dwie osoby Nie oznacza to jednak, że została wystrzelona z terytorium Rosji. Eksperci wciąż wyjaśniają szczegóły zdarzenia. Polska zdecydowała się wprowadzić szczególne zasady bezpieczeństa.

Jak potwierdza polski rząd, w Przewodowie, czyli miejscowości znajdującej się tuż przy granicy z Rosją spadła co najmniej jedna rakieta pochodzenia rosyjskiego, która zabiła dwie osoby. Nie oznacza to jednak, że została wystrzelona z terytorium Rosji. W tej sprawie we wtorek 15 listopada ambasador Federacji Rosyjskiej został pilnie wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie rozmawiał z szefem polskiego MSZ. 

W związku z nadzwyczajną sytuacją prezydent zwołał pilną naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Po spotkaniu rzecznik rządu poinformował, że że "w związku z zaistniałą sytuacją wdrożono procedury, które są przewidziane w takiej sytuacji, w tym m.in. przed chwilą zdecydowano o tym, aby podwyższyć gotowość niektórych jednostek bojowych, wojskowych na terenie Polski oraz zwiększyć gotowość bojową jednostek służb mundurowych na terenie naszego kraju". 

Dodano, że trwają konsultacje ws. uruchomienia art. 4 NATO, czyli konsultacji wszystkich członków Sojuszu dotyczących właściwej odpowiedzi. 

Tuż po pilnej naradzie w BBN odbyło się także spotkanie w KPRM, po którym premier Mateusz Morawiecki przypomniał wcześniejsze ustalenia i zaapelował, by nie ulegać dezinformacji. 

Po północy głos zabrał prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że póki co nie ma dowodów, skąd została wystrzelona rakieta. Dodał, że prawdopodobnie był to incydent i nic nie wskazuje, by miały nastąpić kolejne ataki.  Jest wysoce prawdopodobne, że ambasador RP przy NATO wystąpi z wnioskiem o uruchomienie art. 4 NATO. W tej sprawie o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie w Brukseli. 

Do Polski płyną kondolencje i wyrazy wsparcia z całego świata.